Milled Rice Bowl Wooden Spoon Black Cement Floor

3 důvody, proč vodu z rýže nikdy nevylít: rozzáří vlasy i domácnost a pročistí celý organismus

Co s vodou po uvaření rýže? Většina hospodyněk nepřemýšlí ani vteřinu a jednoduše sleje rýžovou vodu do výlevky, protože co jinak s ní? Právě na to existují tři zásadní odpovědi. Rýžová voda totiž funguje jako vynikající a šetrný čistič nábytku, k tomu se používá v kosmetice na zlepšení stavu vlasů, v neposlední řadě má léčivé účinky. Proč příště vodu z uvařené rýže rozhodně nevylévat?

Na čištění nábytku i předmětů na poličce

Použití rýžové vody v domácnosti je typické zejména v Japonsku, kde se vaří rýže i několikrát denně. Právě na japonských ostrovech má rýžová voda mnohostranné využití, je totiž vynikajícím čisticím prostředkem na zaprášený nábytek nebo vyčištění kování či měděného nádobí, které se nemůže mýt v myčce. Rýžovou vodu stačí slít a po vychlazení použít jako běžnou vodu s mycím prostředkem na utírání povrchů v domácnosti i předmětů, které trpí na zaprášení. Hadr se musí ale před použitím dobře vyždímat.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro zdravé a krásné vlasy

Rýžová voda je zdrojem mnoha blahodárných látek, mimo jiné též zinku, který příznivě působí na stav vlasů a vlasových folikul. Spolu s dalšími proteiny je balzámem na vlasy, po použití jsou krásně lesklé a pevné. Pro tyto účely se připravuje rýžová voda vsypáním půl hrnku rýže do misky, kde se dokonale propláchne, následně se zalije horkou vodou a odstaví se na 15 minut. Poté se může rýžová voda použít na jednotlivé prameny, do kterých se vetře po celé délce, nechá se 10 minut působit, na závěr se smyje vlažnou vodou.

Pro posílení organismu a zlepšení pokožky

Proč nevylévat vodu při vaření rýže? Může se použít jako životabudič a vzpruha pro nervový systém, protože obsahuje vitamíny skupiny B, které zlepšují náladu i celkový stav těla. Kromě toho je zdrojem antioxidantů a minerálů, proto se doporučuje pít sklenici rýžové vody denně pro vyčištění trávicí soustavy a likvidaci volných radikálů v těle, ale též pro posílení srdce a kardiovaskulárního systému. Pravidelná konzumace rýžové vody zlepšuje rovněž stav pokožky, nehtů a vlasů. Může se dochutit lžičkou medu nebo skořicí.

Zdroj: https://www.treehugger.com/what-is-rice-water-4864249