3 tipy na nejzdravější snídani: inspirovat se můžeme exotikou daleké Asie

Mnoho lidí se kvůli nedostatku času vzdává snídaně nebo sází na náhodné, nezdravé jídlo. Bohužel takové návyky mohou mít negativní vliv na zdraví a náladu. Zdravá a chutná snídaně nemusí být však ani časově náročná, ani komplikovaná.

Nejdůležitější jídlo dne

Toto se o snídani tvrdí už léta. Je to hlavně z toho důvodu, že v noci lze u většiny lidí pozorovat pokles metabolismu. Abyste jej urychlili a dodali tělu energii, měli byste jíst nejpozději 2 hodiny po probuzení. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně snídají, mají nižší riziko vzniku hypertenze, diabetu 2. typu a obezity. Snídaně také zlepšuje koncentraci, paměť a schopnost učit se.

Orientální snídaně v podobě takzvané shakshuky pochází z Blízkého východu, pravděpodobně z Jemenu. Původně se toto jídlo skládá z omáčky z rajčat, papriky, cibule a dušených vajec. Jídlo může být ochuceno kmínem a koriandrem. Můžete také použít petrželku, čerstvou bazalku nebo pažitku. Vzhledem k obsahu vajec dodá toto jídlo mnoho bílkovin, které se doporučují zejména lidem na dietě. Rajčata jsou zase skvělým zdrojem draslíku. Další cennou složkou je lykopen, který odstraňuje toxiny z těla a podporuje trávení.

Zdroj obrázku: Freepik

Sladká snídaně

Další variantou zdravé snídaně je kaše s ovocem. Ovesné vločky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahují vitamín E, vitamíny B, jakož i draslík, hořčík, železo, zinek, mangan, měď a vlákninu, která zlepšuje trávení a urychluje metabolismus. Studie ukázaly, že pacienti, kteří konzumovali ovesné vločky minimálně měsíc, měli významný pokles hladiny cukru.

Posledním návrhem je veganská smoothie miska s avokádem. Avokádo je skutečná superpotravina, která obsahuje vitamíny B (včetně kyseliny listové a pantothenové), A, C, E a K, vápník, měď, železo, mangan, draslík a fosfor. Zdravou smoothie misku lze připravit za pár minut. Stačí důkladně promíchat avokádo spolu se 3–4 lžícemi kokosového jogurtu, 2 lžícemi ovesných vloček a lžící matchy. Výsledná hmota by se měla dát do misky a ozdobit ovocem a kokosovými hoblinami nebo ořechy.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/healthiest-breakfasts