3 triky, jak ušetřit na zalévání zahrady: stačí využít možnosti, které nabízí sama příroda

Hrozba sucha je aktuální téma snad každé léto. Zahradu chceme mít všichni krásnou, rozkvetlou a zelenou. Ano, také tráva by se měla zalévat, aby nedocházelo ke spálení a hnědnutí jednotlivých ploch. Proto abyste za vodu ušetřili, jsme pro vás připravili tři osvědčené triky, jak na vodě k zalévání ušetřit.

Nejjednodušší způsob, jak ušetřit za vodu

Využijte vodu, která vám sama spadne „do klína“. Dešťová voda je zcela zadarmo, jen je potřeba si ji nachytat. Navíc je tato voda velmi vhodná k zalévání jak venkovních, tak i pokojových rostlin. Pokud nemáte prostory na zahradě, kde vodu nasbírat, zkuste ji sbírat přímo z okapů. Voda z okapů většinou končí v kanálech. To ale nemusí takto dopadnout. Stačí pod okapy umístit sběrné nádoby. Pokud bydlíte v bytě, nebojte se umístit při dešti sběrné nádoby například na balkón. Samozřejmě můžete investovat do speciálního sběrného systému na dešťovou vodu. Ale s tím se pojí docela vysoké náklady.

Zdroj obrázku: Freepik

Technika zalévání

Je vhodné při zalévání dávat pozor, kam vodu lijete. Pokud zaléváte rostliny svrchu, je dost možné, že se všechna voda nedostane přímo ke kořenům. Voda má tendenci po listech stéct dál od rostliny. Proto je vhodné zalévat rostlinu přímo u kořenů. Tedy lít vodu ne na rostliny, ale na jejich půdu. Je také vhodné zalévat zahradu ve večerních hodinách. Půda je v tu dobu chladnější a voda se z ní nebude tolik odpařovat. V tu dobu se tak k rostlině dostane více vláhy.

Zabraňte odpařování vody z půdy

Další jednoduchý způsob, jak ušetřit na zalévání, je zabránit tomu, aby se z půdy voda zbytečně odpařovala. Stačí rozptýlit bohatou vrstvu mulče kolem rostliny. Borovicová kůra, rašelina nebo kompost budou fungovat obdobně. Kompost přináší ještě další výhody. Po několika týdnech se promění na humus. Žížaly a další živočichové pak vylepší vlastnosti půdy a zlepší také schopnost půdy zadržovat vodu.

Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/aug/22/six-ways-to-save-water-in-your-garden