vitamin-c-4940388_1920

4 přírodní způsoby, jak efektivně posílit svou imunitu

Chladná, mlhavá rána a prudké změny počasí nám nemilosrdně připomínají, že podzim už se definitivně hlásí o slovo. A spolu s ním nastává také období různých respiračních onemocnění. Letošní podzim bude ale o dost náročnější než ty předešlé. Kromě běžného nachlazení a viróz musíme také čelit koronaviru, na který zatím neexistuje běžně dostupný lék ani vakcína. Není ale nutné panikařit. Lék na Covid-19 sice ještě nemáme, každý z nás může ale účinně posilovat svou imunitu. V našem článku najdete jednoduché přírodní tipy, jak na to.

Co je imunita a jak funguje?

Velmi zjednodušeně řečeno, imunita je schopnost našeho organismu bránit se proti negativním vnějším i vnitřním vlivům. Pokud funguje správně, chrání nás před různými nemocemi, škodlivými látkami, ale také díky ní lépe zvládáme stres. Imunita zdravého člověka, který netrpí žádným chronickým onemocněním, přímo souvisí s jeho životním stylem. Kouření, sedavé zaměstnání a způsob života, stejně jako nadměrná konzumace alkoholu a nezdravého jídla vaší imunitu snižuje. Zdravý životní styl ji naopak posiluje.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak posílit imunitu rychle a bez chemie

Nemusíte hned vykoupit lékárnu, abyste si zlepšili imunitu. Pro začátek stačí, pokud uděláte drobné změny ve svém životě. Omezíte neřesti a zařadíte zdravotní procházky. Velmi účinnou zbraní jsou také bylinky, a to především rakytník a echinacea. Pokud vám bylinky nic neříkají, sáhněte po medu, česneku nebo zázvoru. Imunitu také nakopnete, pokud budete dodržovat následující pravidla:

  • Nešiďte svůj spánek! Optimální je spát alespoň 7 hodin denně
  • Otužujte se! Na otužování není nikdy pozdě. Začít můžete prakticky kdykoliv a v jakémkoliv věku
  • Jezte zdravě! Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály má prokazatelně pozitivní vliv na imunitní systém člověka
  • Hýbejte se! Bez pravidelného pohybu to prostě nejde. Navíc pohyb zlepšuje nejen vaše fyzické zdraví, ale také vaši psychiku, protože efektivně odbourává stres

Čistota půl zdraví

Nachlazení, rýma, virózy, chřipka i nový typ koronaviru mají jedno společné. Jsou to infekční respirační onemocnění. Důkladná hygiena rukou je prostě základ. K mytí rukou stačí obyčejné mýdlo, důležitá je ale správná technika a délka mytí. Ideální je mýt si ruce po dobu 40 s. Pokud si ruce nelze umýt, použijte kapesní dezinfekci.