concept-treatment-colds-with-honey-garlic-white-wooden-background

5 důvodů, proč si pravidelně dopřát šálek zázvorového čaje: Nachlazení ani cholesterol nebudou mít šanci

Zázvor patří mezi symboly podzimních a zimních měsíců, protože se pije nejen pro zahřátí, ale stimuluje také krevní oběh. Pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívá při léčbě chřipky, ale také v rámci lidového léčitelství pro zmírnění nevolnosti nebo pro snížení cholesterolu. Doporučuje se i pro rychlejší hubnutí. Proč je dobré si dát šálek preventivně a jak ještě může zázvor pomoci?

Zdravotní benefity zázvoru

Oddenek zázvoru lékařského se používá pro cenné živiny, které obsahuje, především vitamíny A, řady B (B1, B2, B6), C, E a K, dále minerály, jako jsou železo, draslík, fosfor nebo vápník. Látka, která dává zázvoru typickou chuť, se jmenuje gingerol a má terapeutické, mimo jiné také protinádorové účinky. Při jeho pravidelném užívání posiluje obranyschopnost organismu, působí antiviroticky a protizánětlivě. Jaké další účinky zázvor má a proč by se měli pít zázvorový čaj?

1.     Při nachlazení a chřipce

Při respiračních chorobách, nachlazení, chřipce nebo při onemocnění covidem-19 je zázvorový čaj ideální, protože pomáhá zklidnit kašel a ředí nahromaděný hlen v průduškách, zmírňuje bolest při dýchání. Snižuje vysokou teplotu nebo horečku při onemocnění.

2.     Pro posílení srdce a snížení cholesterolu

Pravidelné pití zázvorového čaje působí blahodárně na oběhový systém, protože přirozeně ředí krev a snižuje hladinu špatného cholesterolu.

Zdroj obrázku: Freepik

3.     Při nevolnosti a trávicích obtížích

Zázvorový čaj je oblíbený u těhotných žen, protože zklidňuje nevolnost. Používá se i při zvracení a harmonizuje trávení. Je účinný při nadměrné plynatosti i zácpě.

4.     Při bolestivé menstruaci

Čerstvý čaj připravený ze zázvoru zmírňuje bolesti a tlak při menstruaci.

5.     Při redukční dietě

Zrychluje metabolismus a napomáhá snazšímu spalování tuků, k tomu má i močopudné účinky. Zázvorový čaj je tak vhodným doplňkem redukčních diet, kdy je možné zázvorový nálev doplnit o čerstvou citronovou šťávou, která napomůže vyčistit organismus od toxinů.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-ginger-tea