5 mýtů o infarktu, kterým lidé stále věří. Riziko se týká každého, prevence není všemožná

O infarktu koluje mezi lidmi mnoho mýtů. Některé z nich přitom mohou být i nebezpečné. Mnoho lidí věří, že infarkt myokardu je záležitostí jen starých nebo nemocných lidí a ignorují příznaky, i když je mají. S jakými nejčastějšími mýty se můžete setkat? A čemu byste nikdy neměli věřit? Podívejme se na největší mýty, které rozhodně nejsou pravdivé!

Infarkt je nemocí seniorů

Tento mýtus je velmi známý a slyšíme ho všude. Bohužel to není vůbec pravda. V posledních letech přibývá také lidí nad 40 let, kteří měli infarkt. Častější je to přitom u mužů. Ženy jsou ale také vystaveny tomuto riziku. Paradoxně je infarkt myokardu pro mladší generace více nebezpečný, protože na něj umírají častěji než senioři.

Velmi často se říká, že jedna sklenka červeného vína pozitivně ovlivní oběhový systém a předchází infarktu. Není to pravda. Alkohol má negativní vliv na srdce, protože zvyšuje krevní tlak. Proto byste tomu neměli věřit.

Zdroj obrázku: Freepik

Pár kilo navíc není žádný problém

Nadváha (i pár kilo) se často nepovažuje za nic strašného. Opak je pravdou. Nadváha a obezita totiž zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vedou k rozvoji hypertenze, cukrovky, aterosklerózy a k vysokému cholesterolu.

Zdravý životní styl a strava vás bezpečně ochrání před infarktem. Bohužel ani tohle není pravda. Strava a životní styl jsou velmi důležité faktory, ale nedokážou vás zachránit vždy. Můžete ale díky nim hodně minimalizovat riziko, že zemřete na infarkt, a to v jakémkoli věku.

Příznaky přichází pomalu

Mnoho lidí věří, že se příznaky objeví i několik dnů předem a lidé díky tomu mají čas reagovat, když si jich všimnou. Pravdou je, že příznaky poznáte až ve chvíli, kdy k infarktu dojde. Tzv. předinfarktový stav skutečně existuje, ale jedná se o příznaky srdečního selhání, které můžou vést k infarktu. Nejedná se ovšem o příznaky samotného infarktu.

Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/7-most-common-heart-disease-myths