Modern Living Room Style

5 osvědčených způsobů, jak prakticky i stylově zařídit obývací pokoj

Zařídit obývací pokoj tak, aby byl krásný, harmonický a praktický, není pro každého jednoduché. Naštěstí existuje pár tipů a triků, kterých byste se měli držet. Díky tomu budete vědět, na co se při plánování místnosti soustředit. Uvidíte, že vám to hned půjde mnohem lépe a výsledek bude lepší. Nezapomínejte, že jde o proces a hned první návrh pokoje nejspíš nebude dokonalý. Kde začít?

S barvami všechno začíná

Zvolit několik křiklavých barev, které se k sobě nehodí, je největším omylem. V první řadě se soustřeďte na jemné a světlé barvy, které budete moci jednoduše kombinovat. V základu byste měli zvolit barvy, jako je:

  • krémová,
  • béžová,
  • šedá,
  • zemité tóny (hnědá, tmavě zelená ad.).

S pastelovými barvami také chybu neuděláte. Jestli chcete mít barevnou stěnu, zvolte zeď s televizí. Stěny ale nemusíte malovat vůbec. Opatrnější je zvolit oblíbenou barvu ve formě dekorací nebo obrazů. To budete moci jednoduše vyměnit a experimentovat s různými barvami.

Kam umístit sedačku?

Výběr sedačky je velmi důležitý, ale stejně tak i její umístění. Pohovka je centrálním bodem celé místnosti. Většina lidí ji umístí ke zdi, což je v menších místnostech naprosto normální. Jestli na to máte místo, postavte ji do prostoru. Myslete jen na to, že kolem ní musíte nechat alespoň 85-90 cm.

 Sedačku nikdy nedávejte tak, aby člověk seděl zády ke dveřím. Nebudete se tam cítit příjemně a nikdo tam nebude sedět. Zapřemýšlejte, jestli k sedačce nebo křesle nepořídíte taburety. Můžete si na nich pohodlně položit nohy a také získat další úložný prostor.

Osvětlení interiéru hraje důležitou roli

Přirozené světlo je základem pro příjemné posezení i pevné zdraví. Nezapomínejte ale ani na dostatek umělého světla. Centrální lustr se vám bude hodit na běžné fungování. Pro sledování filmu nebo čtení dobré knihy budete potřebovat stojící lampu vedle sedačky nebo křesla. A zajímavou možností je také podsvícení televize pomocí LED pásku.

Kolik nábytku doopravdy potřebujete?

Velkou chybou pro mnoho lidí je příliš mnoho nábytku. Většina z nás vyrostla v domácnosti, kde byl obývací pokoj plný nábytku. To už ale dávno neplatí. Rozmyslete si, kolik toho doopravdy potřebujete. Nestačí vám jen sedačka, konferenční stolek a malá komoda pod televizí? Anebo dokážete využít celou obývací stěnu?

Dekorace jsou vaším přítelem

V době minimalismu se hodně lidí bojí do svého domova přinést jakékoli dekorace. Neměli byste se jich obávat, ale využít je ve svůj prospěch. Máte-li malý obývák, zrcadla vám pomohou s optickým zvětšením prostoru. A stanou se praktickým doplňkem. Stejně můžete použít i polštáře, koberec nebo deky. A pro radost nezapomeňte na obrazy nebo vzpomínkové předměty z dovolené.