5 skvělých způsobů, jak zužitkovat dešťovou vodu: potěší planetu i vaši peněženku

Dešťová voda je velmi užitečná v mnoha situacích v domácnosti. Nejen že jejím používáním šetříme planetu Zemi, ale také ušetříme nemalé peníze ze své peněženky. Díky pořízení záchytných nádob na dešťovou vodu můžete snížit náklady na spotřebu vody. Dešťovkou můžete zalévat květiny, umývat auto, nebo dokonce v ní můžete prát prádlo. Přicházíme s pěti způsoby, jak ji využít.

Charakteristika dešťové vody

Díky kondenzaci vodní páry v atmosféře vzniká dešťová voda. Tato voda je velmi odlišná od vody destilované. Vlastnosti a složení dešťové vody je velmi specifické, jelikož je ovlivňováno kvalitou ovzduší v dané lokalitě. Voda z mraků obsahuje méně iontů vápníku i hořčíku než voda, kterou používáme doma. A tak je dešťová voda měkká a kyselá. Tato voda není vhodná k přímé konzumaci, jelikož obsahuje různé druhy mikroorganismů či sazí z ovzduší.

1. způsob použití dešťové vody – zalévání rostlin

Nemusíte mít zahradu, abyste využili dešťovku k zalévání. Tato voda má pH 5,5–6, je dobře provzdušněná a má ideální teplotu. Tudíž je vhodná také k zalévání pokojových rostlin.

2. způsob použití – čištění a mytí

Je vhodná pro čištění venkovních prostor. Například k vyčištění příjezdové cesty kolem domu, chodníku nebo na běžné čisticí práce na zahradě. Jelikož je tato voda měkká, nezanechává na skle žádné šmouhy. Proto je velmi vhodná k mytí oken, zrcadel a aut.

Zdroj obrázku: Freepik

3. způsob použití – praní

Jelikož dešťová voda neobsahuje velké množství vápníku a je měkká, je velmi vhodná k praní. Proto abychom ji dostali do pračky, je zapotřebí připojit příslušný konektor nebo ji můžeme použít klasicky k ručnímu praní prádla.

4. způsob použití – splachování toalety

Ať už jste kdekoli, vody je na světě stále nedostatek. Proto je vhodné dešťovou vodu využít k splachování toalety. Postačí opět k nádobě na vodu připojit příslušný konektor a automatické splachování bude hračka. Pokud nejste instalatéry, postačí vám kyblík.

5. způsob – oplachování vlasů

Už naše babičky věděly, že oplachování vlasů dešťovou vodou je velmi přínosné. Vlasy se po takovémto oplachu lesknou a jsou krásné. Vlasy po použití dešťovky nejsou suché a zničené, obnoví se jejich lesk i barva.

Zdroj: https://keylifehomes.com/10-uses-for-rain-water/