Man Putting Clothes Dryer Indoors

5 tipů, jak přirozeně vybělit prádlo pomocí domácích ingrediencí

Asi to známe každý, že častým praním bílého prádla dochází k jeho zešednutí. Stává se to hlavně v důsledku používání pracích prostředků a nedostatečného máchání. Zde pak jedině pomůže vybělení bílého prádla. Než půjdete do drogerie koupit bělidlo, vyzkoušejte domácí ingredience, které používali už naši předkové.

V minulosti nebyla chemická bělidla

Dříve si lidé při bělení prádla museli vystačit s tím, co měli doma. Chemicky vyráběná bělidla dlouho nebyla k dostání. Ve skutečnosti se naši předkové chovali ekologicky, k čemuž se my v současné době opět vracím. I v praní prádla se nacházejí způsoby, jak neničit zbytečně přírodu okolo nás.

Proč nebělit Savem

Savo není k bělení vhodné. Sice vám prádlo opravdu vybělí doběla, ale bohužel silně narušuje strukturu tkanin, které jsou pak křehké a které by se mohly rozpadnout. A toho určitě docílit nechcete.

shirt-soak-powder-detergent-water-dissolution-laundry-concept
Zdroj obrázku: Freepik

Jak bělit s jedlou sodou či práškem do pečiva

Jedlá soda neboli soda bikarbona je bělidlem účinným. Zašedlé bílé prádlo dáte do pracího bubnu. Do nádobky k pracímu prášku přidáte i polévkovou lžíci jedlé sody a pustíte běžný prací program. Jedlá soda má bělící účinek a zároveň dokáže odstranit vodní kámen. Jednou ranou tedy zabijete rovnou dvě mouchy. Jedlou sodu můžete nahradit práškem do pečiva, který ji obsahuje.

Citronová šťáva a kyseliny citronová

Účinně bělit je možné také se šťávou z citronu. Bílé prádlo dáte do lavoru a přidáte šťávu vymačkanou ze dvou citronů. Necháte působit nejlépe přes noc. Pro znásobení účinku je možné šťávu doplnit lžičkou jedlé sody. Pak prádlo vyperete. Místo citronu lze použít kyselinu citronovou

Vinný ocet

Ocet má doma snad každá domácnost. Bez něho si nelze představit připravit zeleninový salát či čočku na kyselo. Ocet prádlo změkčuje, dezinfikuje a také bělí. Lze ho přidávat při praní v automatické pračce místo aviváže.

Zdroj: https://www.thespruce.com/green-substitutes-for-chlorine-bleach-2145990