trousers-362781_1920 (1)

Aby bílá zůstala bílou, osvědčené triky na domácí bělení prádla

Svítivě bílá halenka nebo bělostné džíny patří mezi nadčasové kousky, které snad nikdy nevyjdou z módy. U této barvy ale nastává časem jeden zásadní problém. Bílá přestává být bílou. Postupně přechází do odstínů šedé, slonové kosti až nevzhledně žluté. Můžete si na nějaký čas pomoci speciálními pracími prášky na světlé prádlo, ale ne všechny jsou šetrné a časem mohou jemná vlákna látky poškodit. Nezoufejte, existuje také mnoho domácích metod, které si poradí:

  • se ztrátou původní barvy,
  • se starými skvrnami,
  • a dokonce se žlutou špínou v podpaží.
Zdroj obrázku: Pixabay

Nežádoucí holubí šeď

Pokud se odstín vašeho prádla změnil z bílé na sivou až šedivou, můžete si pomoci přírodními bělícími prostředky. Prádlo vložte do velkého lavoru nebo do vany a zalijte ho teplou vodou. Pak přidejte do vody pět lžic jedlé sody nebo jednu sklenici octa. Podle toho, co máte doma po ruce. Oblečení ponechte v roztoku odležet přes noc. Druhý den ho vyperte v pračce s klasickým pracím práškem.

Ještě účinnější a rychlejší metoda je namáčení v peroxidu vodíku. Kousek oblečení namočte v peroxidu přibližně jednu hodinu před tím, než se ho budete chystat prát. Ponořte ho do roztoku teplé vody ve vaně, do které přidáte peroxid vodíku a běžný prací prostředek v poměru 2 : 1.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ošklivé skvrny v podpaží

Vznik žlutých skvrn v podpaží na tričkách a halenkách je následek používání nekvalitního deodorantu. Jejich odstranění běžným praním může být běh na dlouhou trať. Vy si ale můžete pomoci ještě jinak. Vezměte několik tabletek aspirinu a rozpusťte je v misce vlažné vody. Do roztoku vložte prádlo a ponechte ho v lázni přes noc. Ráno tričko přepláchněte pod proudem vody a pokochejte se výsledkem. Pokud se skvrny nechtějí své vlády vzdát, zkuste je natřít směsí jedlé sody a octa. Po vyprání v pračce by se po nich mělo zaprášit.

Měkoučké ručníky

K tomu, aby byly po vyprání vaše ručníky jemné a krásně nadýchané, nepotřebujete pračku se sušičkou. Bílé ručníky po určité době ztrácí na bělostném vzhledu, hrubnou a hůře pohlcují vlhkost. Jejich vlastnosti vám pomůže obnovit citron. Nakrájejte tři velké citrony a vhoďte je do hrnce s vodou. Vodu přiveďte k varu a stáhněte plamen. Nyní naložte ručníky na jednu hodinu do citronové lázně. Poté je dejte vyprat do pračky, ale místo klasického pracího prášku použijte pouze jedlou sodu.