Akné není problém jen puberty, někdy si za pupínky ženy mohou sami svým chováním

Akné se na pokožce občas objeví každému z nás. Důvodem je, že pokožka vylučuje příliš mnoho kožního mazu, který vytváří nechtěné pupínky. Obvykle jsou to teenageři, kteří s akné nejvíce bojují, nicméně problém se může týkat všech věkových skupin. Seznámíme vás s nejčastějšími příčinami akné a poradíme, jak se ho účinně zbavit.

Nejprve poznejte příčinu 

Hlavní příčinou akné je zánět mazových žláz. Tyto žlázy jsou zodpovědné za produkci kožního mazu, ale pokud je jejich funkce narušena, mohou ho produkovat příliš. To však může být způsobeno různými faktory. Jejich poznání je klíčem ke správné léčbě. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zde jsou nejčastější příčiny: 

  • hormonální změny (časté v období puberty, ale i v těhotenství a při menopauze),
  • přílišný stres,
  • narušení imunity,
  • nevhodná kosmetika,
  • špatná strava. 

Bez ohledu na tyto možné faktory můžete ještě počítat s výskytem sezónního akné, které závisí od období jarního a podzimního slunovratu. Také musíme samozřejmě brát v potaz, že někteří lidé mají oproti jiným pokožku k akné náchylnější. Zbavit se pupínků u lidí s touto pokožkou je obtížnější, ale ne nemožné.

Domácí maska může být zábava

Základem by vždy mělo být používání vhodné kosmetiky. Pokud nechcete příliš utrácet a máte jen mírnou formu akné, můžete si vyrobit masku na pleť doma. Obzvláště oblíbená je medová maska, která nejenže odstraňuje pupínky, ale také pomáhá vyživovat pokožku. Pro matnou pleť můžete med také smíchat s jogurtem a ovesnými vločkami. Masku vždy ponechte působit asi 20 minut a opláchněte. Alternativou jsou masky dostupné v lékárnách a drogeriích.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Příroda léčí, místy pomůže lékárna

Na léčbu akné se používají i bylinné směsi nebo jednotlivé bylinky, které zmírňují jeho příznaky. Oblíbený je čaj s maceškou. Stejně tak ale dokáží dobře zafungovat i kopřiva, přeslička nebo kořen čekanky. Připravený čaj můžete popíjet nebo si ním umýt obličej. Na těžší formy akné ale někdy nezabere ani sama příroda a lék je nutno hledat v lékárně, kde nabízejí i přípravky s antibiotickými účinky. Návštěva dermatologa tak nemusí být někdy špatný nápad.