Feminela.cz Bioderma Uvodni

Akné, růžovka, záněty? Pozor na špatný jídelníček i nezdravý způsob života!

Trápení s akné? Problémy s uhrovitou pletí se rozhodně netýkají jen teenagerů, u kterých je hlavním důvodem hormonální nerovnováha vlivem dospívání. Potíže s pupínky či kožními záněty na obličeji a v dekoltu umí potrápit v každém věku, na vině je totiž stravování a způsob života. Roli hraje také znečištěné ovzduší, přemíra slunění, kouření nebo nedostatečná péče o pokožku. Jak docílit krásné pokožky a čemu je dobré se vyvarovat?

Ženské trápení? Nikoli!

Může se zdát, že ženy trpí na akné více než muži. Není tomu rozhodně tak, tento mýtus zřejmě pramení z toho, že ženy pupínky na pokožce, zarudnutí nebo boláky řeší více než muži. Jsou to bezesporu ženy, které věnují svému zevnějšku větší pozornost. Bohužel stav pleti ovlivňují každý měsíc hormony, akné se objevuje v době menstruace, těhotenství nebo šestinedělí. Akné se objevuje nejen v souvislosti s hormonální nerovnováhou či při potížích se štítnou žlázou, ale rovněž při dlouhodobé stresové zátěži. Tlak na výkon v práci nebo v osobním životě se zrcadlí v pokožce, která trpí.

Nebezpečná rosacea

Zarudnutí, pupínky na bradě, černé tečky na tvářích nebo boláky na čele patří mezi běžné projevy akné. Pro toto kožní chronické onemocnění se používá český název trudovitost, kdy dochází k rozvoji zánětlivých kožních útvarů, v případě podkožního akné dokonce hnisavých cyst.

Kromě akné se může objevit též začervenání pleti z důvodu zánětů, které se nazývá rosacea, což je patrné z rozšiřování žilek na jemné pleti. Právě takzvaná růžovka se může objevit v každém věku včetně seniorského, v ohrožení jsou hlavně lidé se světlou pletí. Rosacea navíc postihuje i oči a pokožka může například na nose zbytnět.

Pozor na cukry a tuky

Růžovka může souviset s genetickými predispozicemi, kromě úpravy jídelníčku může pomoci správná péče. Doporučuje se používat výrobky typu Sensibio AR krém, který snižuje zarudnutí až o 73 procent. Experti taktéž radí upravit jídelníček, což platí nejen pro růžovku, ale zejména pro akné. Problematické je především nadměrné množství sacharidů a tuků v pokrmech, pleti škodí přidané látky včetně solí, dochucovadel, umělých aromat či barviv. Pokožku odráží každodenní způsob stravování, proto je vhodné vyměnit tučné maso za libové a cukrovinky za ovoce a zeleninu.

Změna životního stylu nutná

Krásná pleť je odpočinutá a svěží. Základem proto je dostatek nerušeného spánku, k čemuž přispěje abstinence od alkoholu i méně stresu. Vyrazit po práci na procházku namísto do baru na skleničku alkoholu se projeví na stavu pleti velmi rychle. Pokožce neprospívá ani kouření, které škodí celému tělu a způsobuje nepříjemnou závislost. Kožní buňky nadto vlivem kouření a vydechovaných škodlivin rychleji stárnou a jsou náchylnější ke kožním zánětům.

Zdroj: https://www.bioderma-cz.com/vase-pokozka/vase-pokozka/citliva-pokozka/pokozka-se-sklonem-k-zarudnuti-rozsirenymi-zilkami/vse-co-potrebujete-vedet-o-zarudnuti-na-obliceji