Fresh Milk Glass Dark Wooden Table Blurred Landscape With Cow Meadow Healthy Eating Rustic Style

Alergie na laktózu netrápí jen malé děti. Důležité je včas rozpoznat varovné příznaky

Podle jakých příznaků můžete poznat, že máte alergii na laktózu? Tu obsahují především mléčné výrobky a mléko samotné. Potravinová intolerance na laktózu je dnes běžně rozšířenou nemocí, která trápí hlavně malá miminka, ale objevit se může i u dospělých. Tělu v takovém případě chybí enzym, který je nezbytný k rozkladu laktózy. Intoleranci poznáte také podle problémů s trávicím systémem.

Co je to vlastně laktóza?

Laktóza je mléčný cukr, který je obsažený především v mléce a jeho výrobcích. Po konzumaci produktů se mohou dostavit zdravotní komplikace, kterých byste si měli všimnout. Bohužel ne všichni si tyto problémy spojí právě s laktózou. K nesnášenlivosti laktózy dojde, když máte nedostatek laktázy (hypolaktázii) nebo nedostatek laktázy (alaktázie).

Laktáza je nezbytným prvkem pro štěpení laktózy na glukózu a galaktózu. Je to složitý proces, který zde nebudeme vysvětlovat. Pokud ale laktáza v našem těle chybí, nemůže ji rozložit a následně prochází procesy, které způsobují problémy v trávicím ústroji. Mezi takové patří například plynatost, kolika nebo bolesti břicha. Objevit se může také nevolnost nebo zvracení.

Zdroj obrázku: Freepik

Existují dva typy intolerance

V dnešní době jsou známé dva typy intolerance laktózy – vrozená a primární. První případ nastává, když novorozenec neprodukuje laktázu už od prvních dnů svého života. Poté nastává situace, kdy musí být miminko krmeno výrobky, které neobsahují mléčný cukr. To může být pro mnohé maminky zejména finanční problém, protože takové výrobky jsou dražší než klasické mléčné.

Druhá varianta nastane, pokud jste nikdy neměli problém s mléčnými produkty, ale žaludeční problémy se objeví až v období dospělosti nebo ještě později. Intolerance se může objevit opravdu kdykoliv, ale můžete si být jistí, že po omezení konzumace těchto výrobků se budete cítit jako dřív.

Zdroj: https://www.webmd.com/digestive-disorders/symptoms-lactose-intolerance