Alergie

Alergie na úklid není výmysl, ale nepříjemná reakce na agresivní čističe. Pokožku zklidní bylinky

Říká se tomu vánoční nebo velikonoční alergie. Proč? Jednoduše pramení z přílišného uklízení a používání většího množství různých čisticích prostředků, ve kterých bývají obsažené agresivní složky a chemikálie. Úklidové šílenství a honba za čistou domácností mohou skončit skvrnami, které se objevují na pokožce rukou a mezi prsty. Dokonce někdy vznikají puchýřky, které svědí a mají růžovou až červenou barvu. Nejprve je nutné se nepříjemné vyrážky zbavit, poté je vhodné odstranit všechny nebezpečné čisticí prostředky a vyměnit je za ekologické varianty.

Zdroj obrázku: Freepik

Čisticí prostředky plné chemikálií

Co se skrývá v běžně dostupných čisticích prostředcích? Doslova jedy, protože obsahují chemické, agresivní, nebo dokonce toxické látky umožňující rychlý úklid bez ohledu na zdraví člověka nebo dopad na životní prostředí. Odborníci upozorňují, že v normální domácnosti se najde až 60 různých druhů toxických látek jen v čisticích nebo mycích prostředcích, tabletách do myčky nebo pracím prášku.

Agresivní látky vedou ke vzniku rakoviny

Tlak na cenu navíc způsobuje široké používání chemikálií, které uvolňují toxiny nebo karcinogenní látky. Kromě zmíněného podráždění pokožky může dojít k poškození sliznic, očí nebo narušení dýchání a nervového systému. Použité látky mohou vyvolávat alergie, astma, narušit hormonální rovnováhu nebo vést ke vzniku rakoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zklidnit pokožku?

Prvotně je nutné přestat používat agresivní nebo neekologické čisticí prostředky. S léčbou vyrážky pomohou bylinky, je vhodné vyzkoušet heřmánek nebo mátu. Stačí svařit dvě čajové lžičky bylinek ve sklenici horké vody a vyrobit domácí bylinný zábal z ochlazeného odvaru. Pro zklidnění pokožky je dobré využít ovesné vločky, které svařte s vodou na kaši, dejte zchladnout a pomažte kaší postižená místa a převažte gázou. Po 20 minutách omyjte. Také pomůže teplá lázeň se lžící jedlé sody, stačí máčet ruce po dobu 15 minut. Červené skvrny vyhladí také obklady z chlazeného melounu, na zvlhčení lze použít olivový olej nebo krémy s olejem z čajovníku.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/allergies/allergies-and-cleaning-products.aspx