Alergii na sperma je snadné zaměnit za běžné onemocnění. Nepříjemné příznaky vyřeší návštěva gynekologa

Alergie na sperma je poměrně vzácnou formou alergie, se kterou se příliš lidí jistě nesetká, ale tento zdravotní problém doopravdy existuje. Mezi příznaky patří svědění, zarudnutí, pálení, otok, vyrážky nebo výtok. Ve velmi vzácných případech může dojít také k anafylaktickému šoku, což je životně nebezpečné.

Příznaky netradiční alergie

Alergie na sperma se netýká přímo spermií, ale proteinu, který se v nich nachází. Příznaky se většinou objevují u žen ve věku od 20 do 30 let. Rozpoznat tuto alergii je velmi náročné, protože příznaky mohou připomínat onemocnění jako mykózu nebo zánět v intimní oblasti. Tato alergie se přitom nemusí projevit hned u prvního partnera a největší riziko mají ženy, které trpí astmatem nebo jinými alergiemi.

Příznaky se objevují obvykle ihned po styku, ale u některých žen to může trvat i několik hodin, ojediněle i několik dnů po styku. Rozdělit je můžeme na lokální a systémové. Lokálními příznaky jsou svědění, zarudnutí, otok, vyrážka nebo výtok. Systémovými příznaky jsou rýma, dušnost (problémy s dýcháním) nebo kopřivka.

Zdroj obrázku: Freepik

Může alergie ovlivnit těhotenství?

Dobrou zprávou je, že podle odborníků alergie na sperma nezpůsobuje žádné problémy s otěhotněním a nevede k neplodnosti. Pravdou ale zůstává, že samotný proces za početím dítěte může být nepříjemný, protože se budete potýkat s příznaky, které jsou uvedeny výše.

Určení diagnózy a léčba

V první řadě byste měli navštívit svého gynekologa, aby vyloučil všechna ostatní onemocnění, se kterými jsou příznaky spojovány. Jakmile vyloučí jiné infekce, začne s diagnózou alergie. V první řadě vám jistě doporučí pohlavní styk s kondomem a následovat budou sérologické a kožní testy. Léčba (stejně jako u jiných alergií) je možná prostřednictvím tzv. desenzibilizace.

Existují hned dva způsoby, kterými lze problémy eliminovat. Prvním je umístění zředěného spermatu vašeho partnera do vagíny. Druhým je subkutánní injekce, která obsahuje roztok spermatu. Obě metody jsou postaveny na vybudování trvalé odolnosti vůči semenu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/healthy-sex/semen-allergy