Anonymous 438427 1920

Alobal neslouží pouze pro balení svačiny, nabrousíte jím nůžky a použijete jako čistič

Když se řekne hliníková folie, okamžitě vás napadne alobal, pomocník, který používáme při grilování, vaření, balení svačiny, udržení tepla, ale i na pečení. Ovšem je možné alobal využít i pro jiné účely, a to především v domácnosti. Jaké je jeho další využití, a jak se vlastně taková hliníková folie vyrábí? 

Jak se alobal vyrábí

Alobal neboli hliníková folie se vyrábí především z čistého hliníku – obsah je 99-99,9 %. K takové výrobě jsou využívány těžké stroje, takzvané předválcované pásy, které mají za úkol za studena v několika etapách vyválcovat hliník na velmi tenký plát, přibližně na 0,6 až 1,5 milimetrů. Díky tomuto postupu vznikají dva různé povrchy jednoho alobalu. Jedna strana je matná, druhá lesklá. Lesklá strana vzniká při styku s válcem a druhá strana, tedy matná je mírně pórovitá. Jakmile se alobal vyválí, zahřeje se a následně se pomalu zchladí. Tímto způsobem alobal získá své dokonalé vlastnosti.    

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ochrana banánů

Banány rychle hnědnou a než se nadějete a stihnete banány sníst, jednoduše začnou hnít. Tomuto se dá předejít nebo alespoň pozastavit rychlost černání banánu. Bude stačit, když zabalíte oba konce do hliníkové fólie, tak udržíte banány o něco déle čerstvé. 

Už žádný únik tepla

Věděli jste, že taková levná hliníková fólie může ušetřit vaše peníze za topení a ještě k tomu vám bude tepleji? Stačí, když seženete karton, který bude o něco málo větší než je váš radiátor. Karton obalte alobalem a připevněte jej za radiátor. S takovou hliníkovou zábranou půjde teplo z radiátor do místnosti, nikoli do zdi, která běžně odvádí teplo. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ostré nůžky

Tupé nůžky nemusíte vyhazovat, zvládnete je nabrousit sami. A to tak, že nastříháte na kousky hliníkovou folii. Stříháním se nůžky znovu nabrousí. Nastříhané kousky nevyhazujte, budou se hodit!

Čištění grilu a žehličky

Kousky, které vám zbyly z předchozího ostření nůžek, můžete využít k čištění napálené žehličky. Jednoduše z alobalu vytvořte kuličku, kterou budete třít po připálené části žehličky. Pokud máte napálenou mřížku na grilu, jemně zmačkejte nastříhané kousky alobalu a mřížku alobalem otírejte. Bude sloužit jako drátěnka.