Ani na podzim nejsme v bezpečí. Klíšťata mohou zaútočit i ve městě, prevence se vyplatí

Klíšťata jsou obrovským postrachem pro všechny, kdo během jara, léta nebo podzimu tráví rádi čas v přírodě. V dnešní době je přitom můžete potkat i v městském parku nebo na dětském hřišti. Měli byste proto vědět, jak se efektivně chránit. Použít můžete chemické repelenty, ale přírodní prostředky ze surovin, které najdete v kuchyni, jsou mnohem lepší. Co používat?

Kde klíšťata najdete a jak vypadají?

Klíště poznáte poměrně snadno. Jsou velká asi 1,5 mm a vypadají jako malí černí pavouci. Přitahuje je tělesné teplo, oxid uhličitý a pach potu. Nejčastěji potkáte klíšťata v lesích, na loukách nebo v křoví. Spadnout na vás ale mohou také z listů stromu. Patří mezi pavoukovce, a proto i vypadají jako malí pavoučci.

Proč jsou klíšťata extrémně nebezpečná?

Většina z nás velmi dobře ví, že klíšťata mohou přenést onemocnění do lidského krevního oběhu ve chvíli, kdy se přisají ke kůži. Po návštěvě lesa byste se měli vždy důkladně prohlédnout a stejný postup zopakovat i u svých mazlíčků. Z nemocí, kterých bychom se měli obávat, jistě znáte boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu. Ani na jednu nemoc přitom neexistuje léčba.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se efektivně chránit před klíšťaty?

Na trhu je mnoho prostředků na klíšťata, které můžete využít. V první řadě byste se ale měli do přírody dobře obléknout. Klobouk, dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem a uzavřené boty jsou ideální volbou. Další možností jsou éterické oleje s vůní čajovníku, hřebíčku, máty, tymiánu, šalvěje, citronové trávy, pačule, bazalky, eukalyptu, pelargonie nebo rozmarýnu. Smíchejte trochu oleje s vodou a naneste na pokožku.

Bylinné nálevy ze stejných rostlinek budou také skvěle fungovat. Stačí, když směs bylin přelijete vroucí vodou, necháte pár minut vařit a poté dáte vychladnout. Hotový postřik naneste na pokožku. Dokonale funguje také česnek, který byste měli zařadit více do stravy, ale můžete se jím také potřít. Nakonec existují i masti (s kafrem, eukalyptovým olejem, rozmarýnovým olejem, peruánský balzám), které klíšťata odrazují.

Zdroj: https://www.maine.gov/dhhs/mecdc/infectious-disease/epi/vector-borne/lyme/tick-prevention-and-property-management.shtml