Arekový ořech nepatří mezi doporučované druhy. Je součástí čtvrté nejčastější drogy

U aktivních kuřáků významně stoupá riziko vzniku rakoviny ústní dutiny. Nejnovější výzkumy hovoří o tom, že právě rakovina tohoto orgánu v roce 2020 postihla celkem 378 tisíc lidí po celém světě. Ukazuje se ale, že faktorem, který znásobuje riziko rakoviny ústní dutiny, mohou být nejenom cigarety, ale také konzumace některých druhů ořechů.

Nejde jenom o kouření

Když se hovoří o rakovině ústní dutiny, nikdo nepochybuje o tom, že jednou z hlavních příčin je kouření. Není ovšem jediným faktorem. Spolupůsobit zde mohou i některé stravovací návyky. Zmiňují se o tom odborníci z Agentury pro výzkum rakoviny. Ořechy máme většinou spojeny s tím, že obsahují například omega-3 mastné kyseliny a také pestrou škálu minerálů a vitamínů. Jsou tedy považovány za velice zdravou potravinu. Jenže toto konstatování může být ošidné. Vypadá to, že ne všechny jsou opravdu dobré pro naše zdraví.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečný obal

Vědci už léta v mnoha studiích poukazují na to, že častá konzumace ořechů přispívá k poklesu rizika kardiovaskulárních onemocnění a také cukrovky. Jenže dalším faktem je, že některé druhy ořechů příznivý vliv na naše zdraví bohužel nemají. O které jde? Jedná se především o ořechy palmy areky (Areca catechu), které tvoří nepostradatelnou složku pro přípravu tzv. betelu.

List betelové rostliny tvoří obal pro žvýkání arekových ořechů. V současné době je čtvrtou nejoblíbenější drogou na světě po kofeinu, nikotinu a alkoholu. Je považován za zdroj alkaloidů a tříslovin, které jsou zodpovědné za halucinogenní účinky. Žvýkání betelu je starou a dodnes běžnou tradicí především v jihovýchodní Asii. Podle nového výzkumu, zveřejněného v časopise Tobacco Control, mohou mít lidé, kteří pravidelně žvýkají betel po dobu 10–15 let, dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny ústní dutiny.

Zdroj: https://www.wcrf.org/cancer-trends/mouth-and-oral-cancer-statistics/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC526387/, https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-nuts, https://tobaccocontrol.bmj.com/content/14/suppl_1/i16