Antiradiation Iodine Pills Jar Nuclear Explosion Background

Aspirin ochrání rostliny před chorobami a zvýší jejich odolnost vůči letním teplotám

Aspirin. Nechybí v žádné lékárničce. Po celém světě se ročně vyrobí na sto miliard tabletek a používá se při chřipce, pro snížení horečky nebo tlumení zánětů v těle. Pacienti po něm sáhnou při bolestech hlavy i kloubů. Jeho výhodou je snadná dostupnost, navíc nepomáhá jen lidem. Aspirin je možné použít též v domácnosti nebo na zahradě. Málokterý zahradník ví, že účinná látka efektivně působí pro podporu růstu vegetace včetně zeleniny.

Aspirin je nej

Lék, který slaví letos 127 let, patří k nejoblíbenějším po celém světě. Účinnou látku, kyselinu acetylsalicylovou, objevili Felix Hoffmann a Arthur Eichengrün už v roce 1896. Aspirin se v prvních letech dávkoval do sáčků, ale jako první lék vůbec byl dodáván v tabletové formě. Tento lék drží více nej, používal se totiž v zemích Latinské Ameriky jako platidlo nebo se spolu s posádkou vesmírné lodi dostal na Měsíc. Účinná látka byla původně získaná extrakcí vrbové kůry. To je i důvod, proč už Hippokrates nechával pacienty žvýkat vrbovou kůru při bolestech.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinná látka pomáhá rostlinám

Aspirin pomáhá lidem, ale taktéž rostlinám. Kyselina acetylsalicylová totiž povzbuzuje k růstu a posiluje imunitní odpověď vegetace, posiluje odolnost rostlin vůči vysokým letním teplotám a vylepšuje celkový růst. K tomu napomáhá rychlejšímu klíčení a zvyšuje množství plodů. Použití je velmi efektivní u druhů, které často napadají houbové choroby. Roztok je možné použít při zasažení rostlin, ale též preventivně.

Jak používat aspirin coby hnojivo

Základní pravidlo říká, že se používá jedna tableta (500 mg) na jeden litr vody, roztok se nechá odstát asi hodinu a musí být při použití pokojové teploty. Směs se přelije do rozprašovače a aplikuje se na rajčata, papriky nebo okurky v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách. Roztokem s jednou tabletou na pět litrů vody se mohou rostliny rovněž zalívat. Aspirin se může též přidávat přímo do země asi do vzdálenosti 20 centimetrů od rostliny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/aspirin-for-plant-growth.htm