Raw Barley Grain Old Dark Background

Ateroskleróza vyžaduje změnu jídelníčku. Některé produkty dokážou tepny účinně pročistit

Ateroskleróza je vážné chronické onemocnění, kterému lze zabránit správnou stravou. Koneckonců jednou z hlavních příčin aterosklerotických plaků je strava. Díky některým produktům můžeme zlepšit čištění cév a zabránit ukládání tukových ložisek.

Co je ateroskleróza

Ateroskleróza je chronické onemocnění krevních cév, které způsobuje, že se jejich průměr zúží. Vzhledem k tvorbě mastných plaků dochází k problémům s průtokem krve, což přináší riziko hypoxie orgánů a dalších komplikací. Tepna nebo arteriální céva je velká krevní céva s nepropustnou stěnou. Základní funkcí tepen je vést krev ze srdce do jednotlivých orgánů a vrátit ji zpět. Mohou být prezentovány jako flexibilní trubice, kterými okysličená krev teče přímo ze srdce do mozku a všech ostatních částí těla.

Není divu, že zvyšující se hladina cholesterolu a větší riziko aterosklerotických plaků jsou ovlivněny stravou bohatou na mastné maso a další živočišné výrobky, které oplývají nasycenými tuky. Rostlinné výrobky jsou samozřejmě nejlepším protijedem. Dávejte pozor na živočišné výrobky, které nesmí tvořit velkou část jídelníčku.

Zdroj obrázku: Freepik

Čisticí strava

Ovesné vločky jsou nesmírně cenným zdrojem surové rostlinné vlákniny, tedy složky, která se aktivně podílí na metabolických procesech bez ignorování metabolismu tuku. Inhibicí absorpce cholesterolu z potravy snižuje koncentraci krve. Ovesné vločky jsou také ministerstvem financí betaglukanů, sloučenin, které – jako vláknina – snižují hladinu cholesterolu v krvi.

Lněná semena oplývají rostlinnou vlákninou, která také účinkuje proti chronické zácpě. Kromě vlákniny je semeno zdrojem přírodních statinů, látek, které snižují hladinu „špatného“ cholesterolu (LDL). Semena by měla být trvalým prvkem lidí se zvýšeným cholesterolem v krvi – obsažená vláknina ho dobře absorbuje a zlepšuje jeho vyloučení z těla. Kakao je státní pokladna antioxidantů, které snižují riziko ukládání aterosklerotických plaků inhibicí oxidace cholesterolu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-clear-arteries