High Angle Plate With Star Anise

Badyán zharmonizuje trávení a pomůže proti kašli. Domácí tinktura jeho účinky znásobí

Krásný vzhled a exotická vůně, to jsou symboly tohoto koření, které pochází ze stromu, kterému se říká badyáník pravý. Badyán je vskutku velmi netradiční koření, které má hvězdicovitý tvar, proto se používá k dochucení i na ozdobu. Vůně anýzu se pak využívá při pečení i v lidovém léčitelství, protože má široké léčebné účinky. Proč mít doma zásobu badyánu a jak si připravit domácí anýzovku?

Z daleké Číny a Vietnamu

Badyán pochází z jihovýchodní Asie, konkrétně z Číny a Vietnamu, v Japonsku pak existuje prudce jedovatá varianta. Semínka se suší a melou na prášek, toto koření se využívá ve sladkých i slaných pokrmech. V Česku se používá při výrobě perníku a sušenek nebo se přidává k masu. Badyán vyniká svými léčebnými účinky, zejména antibakteriálními a antivirovými, proto je anýz častou součástí léků na kašel, chřipku nebo záněty horních cest dýchacích.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro harmonizaci trávení i proti plísním

Semínka se mohou žvýkat, což je způsob léčby trávicích obtíží známý tisíce let. Badyánová semínka odstraňují nadýmání, ale jsou užitečná též po opulentních hodech, kdy dochází ke střevním potížím. Anýzový olej pomáhá harmonizovat chod střev. Kromě toho má badyán významné protiplísňové vlastnosti, pomáhá při onemocnění houbami Candida i Aspergillus, navíc posiluje obranyschopnost a rezistenci vůči nim.

Příprava anýzové tinktury

Anýz se používá nejen při vaření, ale také v nápojích, nejznámější je jistě anýzová tinktura. Jak si připravit domácí? Nachystejte si:

  • 20 g badyánu,
  • 1 šálek lihoviny,
  • 1 šálek čisté vodky,
  • 3 lžíce medu.

Do vysterilizované zavařovací sklenice se vloží badyánové hvězdičky a zalijí lihem, poté se nádoba umístí do tmy a koření se nechá dva týdny louhovat. Výluh se slije do láhve a hvězdičky se tentokrát zalijí vodkou, opět se nechají dva týdny odstát. Následně se slije do láhve a obsah se smíchá. Tinktura se dosladí medem a po jeho rozpuštění se může užívat. Skladuje se ve tmě.

Zdroj: https://www.smellingsaltsjournal.com/anise-extract-two-ways-en-route-to-salt-black-licorice/