Balkon plný slunce je ideálním stanovištěm pro voňavé bylinky. Vaření bude o to větší radost

Máte balkon, na který skoro celý den svítí slunce, ale bojíte se, že na něm nic neporoste? Nemusíte mít obavy, protože i na takovém místě se může rostlinám dařit. Sluneční paprsky jsou vhodné pro mnoho druhů rostlin a bylinky jsou jedněmi z nich. Většině z nich nebudou vadit povětrnostní podmínky a můžete je snadno přidat také do jídel, která budete připravovat v kuchyni.

Bylinky mají léčivé vlastnosti

Bylinky na balkoně mohou tvořit nejen hezkou dekoraci, ale také se budou hodit v kuchyni. Díky nim se můžete lépe vyléčit z nachlazení nebo jiných nemocí. Ochutí oblíbené pokrmy a můžete je mít přes zimu na okenním parapetu. Jsou to nenáročné rostliny, které ušetří mnoho času i peněz. Jaké bylinky ale zvolit přímo na balkon? Jestli jsou teploty venku příjemné, budete přemýšlet nad tím, jestli si balkon ozdobit dekorativními květinami, nebo zvolíte bylinky, které budou mít také jiný účel.

Bylinkám většinou nevadí, že na ně celý den svítí slunce. Které bylinky se tedy hodí na balkon? Potěší nejen vaše chuťové pohárky, ale také oko. Můžete si zasadit například bazalku, majoránku, koriandr, měsíček lékařský. Některé bylinky dokonce mohou na balkoně i přezimovat a na jaře se z nich zase můžete těšit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak bylinky pěstovat?

Pěstování bylinek na balkoně není žádná věda. Je potřeba jim jen poskytnout vhodné podmínky. Je důležité vybrat správnou půdu, ve které se jim bude dařit. Bylinky preferují chudší půdu, ve které nebude tolik živin. Můžete smíchat zahradní půdu s pískem v poměru 1 : 1. Nezapomínejte ani na drenáž, protože voda potřebuje mít kudy odtékat.

Potřebují také zálivku, protože pokud budou na slunci, je pro ně hydratace klíčová. Substrát by nikdy neměl vyschnout. Jestliže se tak stane, nikdy nepřilévejte příliš mnoho vody. Ovlivníte negativně jejich růst. Proto je raději zalévejte pravidelně a po malých dávkách.

Zdroj: https://www.garden-products.co.uk/news/annes-garden-blog/how-to-start-a-balcony-herb-garden/