Banánová slupka je cennější než samotné ovoce. Zpracovat ji lze na spoustu způsobů

Slupky od banánu často po oloupání vyhazujeme. Někdo slupky hodí do bioodpadu, ti znalejší je použijí jako kvalitní hnojivo pro pokojové květiny. Málokdo ví, že se dají tyto slupky také konzumovat. Obsahují totiž cenné živiny, množství vlákniny, a dokonce i draslík. Proto se nebojte banánové slupky použít pro další úpravu a následnou konzumaci.

Vlastnosti banánové slupky

Mimo to, že jsou banánové slupky opravdu jedlé, jsou také zdravé! Obsahují mnoho minerálů a vitamínů, které přispívají ke správnému fungování lidského organismu. Odborníci a vědci teprve nedávno objevili potenciál banánových slupek. Tyto slupky obsahují velmi mnoho draslíku, který hraje důležitou roli při udržování vodní rovnováhy v lidském těle. Dále ve slupce od banánu byly zaznamenány polynenasycené mastné kyseliny, které zajišťují správné fungování mozku, a tato slupka obsahuje i velké množství antioxidantů, které zpomalují procesy stárnutí buněk.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak slupku od banánu připravit k jídlu?

Zásadou číslo jedna je důkladné umytí slupky a zbavení ji tak nečistot a případných bakterií a pesticidů. Pokud máme bio banány, nemusíme se těchto chemických látek na povrchu obávat. Je mnoho způsobů, jak si banánové slupky připravit. Někteří odvážlivci jí slupky zasyrova, nejlépe ovšem chutnají tepelně upravené. V mnoha zemích banány pečou nebo smaží.

Přidejte slupku do svých oblíbených jídel

Velmi oblíbené jsou zdravé smoothie koktejly. Do těchto můžete absolutně bez obav přidat banánové slupky. Zvýrazní se tak chuť banánu a přidáte si tak do koktejlu důležitou složku, kterou je vláknina. Vegani často banánové slupky používají do omáček. Na kostky nakrájené banánové slupky při vaření použijí místo špeku. Banánové slupky se nebojte použít také do pečení.

Zdroj: https://www.butterkicap.com/feature-article/10-banana-peel-recipes-thatll-make-you-go-nanas