Doctor White Coat Holds Plastic Container With Yellow Urine His Hand

Barva moči pozradí skrytá onemocnení. Pozor na červený nebo zelený odstín

Světle žlutá barva moči je znakem, že je u vás všechno v pořádku a těšíte se dobrému zdraví. Pozor byste si ale měli dát, pokud je barva mnohem tmavší nebo pokud moč zapáchá. Oznamte to svému lékaři, který pak navrhne domácí léčbu. Pokud budou problémy přetrvávat, budou muset nastoupit léky.

Dávejte si pozor už při drobných změnách

I malé změny mohou nakonec znamenat velké problémy. Pokud máte tmavě žlutou moč, může to znamenat, že máte v těle nadbytek vitaminu B. Moč bude měnit svou barvu, pokud přes den příliš málo pijete. Navíc se může změnit i její hustota. Oranžová barva značí nemocná játra nebo problémy se slinivkou. Vaše moč ale může barvu změnit také poté, co jíte některé potraviny.

Mezi takové patří například ostružiny, rebarbora, nebo dokonce léky, které obsahují barviva. Červená nebo růžová barva moči se může objevit po konzumaci některých léků nebo užívání laxativ, stejně jako když si dáte červené potraviny. V takovém případě není nutné se nijak znepokojovat. Zpozornit byste ale měli v jiných případech.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud máte v těle nedostatek železa, objeví se krev

Pokud se v moči objeví krev, může se jednat o problémy s močovým měchýřem nebo ledvinami. Pozor si dávejte také v případě, pokud bude mít moč nazelenalou barvu. Znamená to možné problémy s prostatou. Infekce močových cest se projeví také tím, že moč bude zapáchat jako čpavek.

Moč ale může zapáchat také sladce. To může signalizovat cukrovku, a pokud už ji máte a víte to, sladce zapáchající moč může značit výkyvy hladiny krevního cukru. Sledujte i další příznaky, které by mohly značit problémy se zdravím. Barva moči by vás měla v každém případě zarazit jako první. Pravidelně pijte alespoň dva litry čisté vody denně, dopřávejte si ovoce a zeleninu a dbejte na pravidelný pohyb. Jedině tak se udržíte v dobré kondici.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/urine-color-chart