Young Beautyful Woman Shower Bathroom

Horká sprcha nebo vana přispívají k suché pokožce

Naše pokožka velmi reaguje na změny ročních období. V chladnějších zimních měsících je často suchá, červená a podrážděná. Nepomáhá jí ani studený vzduch, studený vítr, nízká vlhkost v místnostech nebo náhlé změny teploty. Některé z našich zvyků také.

Příčiny suché pokožky

Epiderma je nejvzdálenější vrstvou pokožky. Provádí mimořádně důležité funkce – chrání před mechanickými a chemickými zraněními, jakož i průnikem škodlivých mikroorganismů. Toto je skutečně první překážka, která chrání tělo před vnějšími faktory. Skládá se z kombinace lipidů a umírajících nebo odumřelých kožních buněk. Zima se změnami vlhkosti a teploty je pro ni skutečnou výzvou.

Vlhkost je nezbytná pro bezvadnou práci kožní bariéry. Čím je vzduch sušší, tím více vody uniká z pokožky. Jak poznamenávají odborníci, obsah vody v epidermu má tendenci odrážet hladinu vlhkosti kolem ní. Takže když jsme v zimě ve vyhřívaných pokojích (a zahřívání často stoupá), pokožka reaguje mimo jiné na sušení, loupání, napínání. Zároveň vnější počasí, mráz, studený vítr mohou připravit pokožku o její přírodní oleje a látky, které ji chrání a zvlhčují.

side-view-young-woman-bathtub
Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky suché pokožky

Suchost, která je výsledkem poškození kožní bariéry v zimě, může mimo jiného vést k odlupování kůže, zarudnutí, drsnosti pokožky, svědění, píchání, prasklinám na kůži a je velmi citlivá na dotek. Příznaky se mohou lišit a mohou vypadat jinak v závislosti na tom, ve které oblasti těla se nacházejí. Existuje několik způsobů, jak se o svoji pokožku správně postarat.

Když teplota klesne ven, vše, co chceme, je teplo. Dlouhá horká sprcha nebo vana zdá se, že je perfektní konec dne. Bohužel ne pro kůži. Díky vysoké teplotě vody je pokožka lehce suchá a podrážděná. Čím je voda teplejší, tím horší je účinek. Teplota vody by neměla překročit 37 stupňů. V zimě se také doporučuje omezení délky a frekvence koupání. A jeden důležitý tip – místo toho, abyste pokožku důkladně třeli, jemně ji otřete měkkým ručníkem.

Zdroj: https://www.aad.org/news/cold-weather-and-your-skin, https://my.clevelandclinic.org/health/body/21901-epidermis, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17524122/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/winter-dry-skin, https://healthcare.utah.edu/the-scope/health-library/all/2023/06/hot-showers-can-dry-out-your-skin