4k-footage-golden-bauble-hanging-christmas-tree-against-glowing-colorful-lights

Bez vánočního stromku se nejoblíbenější svátky roku neobejdou. Vybrat ten nejlepší ale může být oříšek

Slavíte rádi Vánoce? Pokud ano, tak u vás doma jistě nikdy nechybí vánoční stromeček, který je jasným symbolem vánočních svátků. Každý rok se ale jistě také rozhodujete, který koupit. Někdo má raději živé stromky, zatímco jiní se spoléhají na umělé, které nemusí shánět každý rok. Při rozhodování se musíte řídit podle vzhledu, vůně, ceny, ochrany životního prostředí i preferencí své rodiny. Jaké jsou klady a zápory obou možností?

Plastové vánoční stromky

Výroba umělých stromků znečišťuje životní prostředí, protože vytváří negativní uhlíkovou stopu. Na druhou stranu se tato varianta může stát ekologickou, pokud jeden kus budete používat déle než 20 let. V tom případě půjde o šetrnou možnost. Výhodou je, že nemusíte stromek shánět každý rok a po svátcích ho můžete jednoduše uskladnit ve sklepě nebo na půdě do dalších Vánoc. A ve chvíli, kdy ho již nebudete chtít, tak ho lze recyklovat, když z něj odstraníte všechny kovové části.

Zdroj obrázku: Freepik

Živé vánoční stromky

Stromky, které jsou určeny pro prodej o svátcích, rostou 8–12 let. Za tu dobu zvládnou vytvořit 105 tun kyslíku na hektar půdy. To je skvělé. A pokud se rozhodnete je zlikvidovat ekologicky, darovat je do zoo nebo z nich něco vyrobit (ptačí budku, dekorace apod.), může se jednat o velmi ekologickou možnost, ze které budete mít dobrý pocit. To ale znamená, že s nimi musíte pracovat i po svátcích a nevyhodit je jen k popelnicím. Bohužel právě to většina lidí dělá, což z hlediska ochrany životního prostředí není příliš dobré. Zaručeně váš domov ale krásně provoní.

Půjčovna vánočních stromků

Na trhu se začíná ujímat nový trend, který se zabývá pronájmem stromků. Velkou výhodou je nižší cena, absence problémů s likvidací a vícenásobné použití. Jehličnany se půjčují v květináčích a poté je opět vrátíte společnosti. Ta je půjčí někomu jinému, anebo je znovu zasadí do země a nechá vyrůst ve velké, ztepilé stromy. Vyplatí se to ale jen v případě, že si ho půjčíte na krátkou dobu. Jinak náklady budou vyšší, než byste chtěli.

Zdroj: https://www.thespruce.com/best-christmas-trees-you-can-buy-1976378