Bezhlavé doplňování hořčíku má svá rizika, objeví se nepříjemné zdravotní problémy

Hořčík je nesmírně důležitý prvek, který vykonává mnoho funkcí v těle. Nedostatek hořčíku může být velmi nebezpečný pro zdraví, takže je nutné se postarat o jeho dostatek. Nicméně, přebytek hořčíku vyvolává vedlejší účinky. Ty mohou vést k nadměrnému příjmu hořčíkových přípravků, stejně jako selhání ledvin nebo hypotyreózy. Příznaky se mohou lišit v závislosti na stupni předávkování hořčíkem. Mohou nastat problémy s motorickou koordinací, potíže s dýcháním, hypotenze nebo nadměrná ospalost. Někdy se objevují nebezpečnější komplikace, jako je srdeční zástava nebo svalová paralýza. Jaké další příznaky mohou prokázat přebytek hořčíku? Co k tomu přispívá a jak to napravit? 

Hořčík a jeho funkce v těle

Hořčík je prvek, který má velmi velký vliv na správné fungování těla. V lidském těle se více než polovina hořčíku nachází v kostní tkáni, 40% ve svalech a měkkých tkáních, a 1% v mezibuněčné tekutině. Hořčík ovlivňuje mnoho funkcí v těle, jako je nervový systém, koncentrace či svalové křeče. Je také stavebním kamenem kostí a imunitního systému, pomáhá udržovat dostatečný krevní tlak a pozitivně ovlivňuje práci srdce. Nedostatek hořčíku může vést k svalovým křečím, necitlivosti v končetinách, zhoršení pohody a koncentrace, dokonce i hypertenze, deprese nebo arytmie.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Příčiny nadměrného množství hořčíku

K přebytku hořčíku dochází méně, než k jeho nedostatku.  Hořčík se obvykle v těle nehromadí, protože ledviny se s jeho odstraněním vyrovnají snadno. Pokud však nepracují správně, objevuje-li se hypotyreóza, případně jde-li o kojence, kteří konzumují mléčné nápoje obsahující tento prvek, v takových případech předávkování hrozí nejvíce.   

Příznaky přebytek hořčíku

Normální hladina hořčíku v krvi by neměla překročit 0,6 mmol/l. Prvními příznaky předávkování hořčíkem jsou obvykle průjem nebo nenápadná vyrážka. Mohou se také objevit bolesti, závratě, celková slabost těla, nevolnost a zvracení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak jej snížit? 

Pokud je přebytek hořčíku způsoben předávkováním léky a doplňky stravy, stačí tyto přípravky na chvíli přestat užívat. Pokud je příčinou abnormální funkce ledvin, mohou být nezbytné infuze fyziologického roztoku. Lékař může také rozhodnout, aby byla podána projímadla, proveden výplach žaludku a v nejzávažnějších případech dialýza.