Bílá má být opravdu bílou. Tyto domácí pomocníci se o bělobu prádla postarají
Ochrana bílého prádla je někdy běh na dlouhou trať. Na určitou dobu si můžete vypomoci speciálními pracími prostředky a bělidly. Tyto chemikálie ale postupně ničí strukturu látky. Bílá barva na oblečení bohužel postupně vykazuje tendenci žloutnout. Bílé svetříky a halenky nabývají různých odstínů holubičí šedi. U košilí se často objevují nevzhledné skvrny v podpaží. Jejich příčinou rozhodně není špatná hygiena, ale normální produkce potu. Mezi bezpečné prostředky, které nezničí vaše košile a zároveň je najdete v každé prodejně potravin nebo drogerii, patří:
- jedlá soda,
- ocet,
- citronová šťáva,
- peroxid vodíku.
Malý chemik v akci
Domácí bělení prádla je tak trochu alchymie. Ale nebojte, není to tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vystudovaným chemikem být nemusíte. Zažívací soda je v kuchyni velmi ceněna pro své kypřící účinky. Šikovné hospodyňky ví, že se jedná o velmi účinný čisticí prostředek, kterým lze čistit keramické dlaždičky i skvrny na koberci. Rovněž poslouží jako bělidlo.
Připravte si dva hrnky hydrogenuhličitanu sodného a pět litrů převařené vody. Ingredience důkladně promíchejte ve velkém hrnci nebo v lavoru. Pak do směsi namočte nažloutlé prádlo. Nebojte se nechat ho v lázni klidně i šest hodin. Poté ho normálně vyperte v pračce.
Osvědčily se i kyseliny
K bělení prádla se skvěle hodí také 8% roztok kyseliny octové (lidově ocet) a 3% roztok peroxidu vodíku. Ocet můžete bez obav nalít přímo na prádlo v bubnu pračky. Bude stačit jeden hrnek. S peroxidem musíte být už trochu opatrnější. Jedná se o látku se silnými dezinfekčními účinky a pokud byste ho použili na jemné prádlo, mohl by ho poškodit.
Bělení peroxidem proto aplikujte třeba na ručníky nebo povlečení. Nedávejte ho přímo do pračky, ale raději do kýble s horkou vodou. V roztoku nechte špinavé prádlo máčet aspoň hodinu. Poté ho ještě ostříkejte proudem teplé vody ve vaně a běžným způsobem vyperte v pračce.