Bílé oděvy po čase ztrácí svou zářivou barvu, obyčejné prostředky je však znovu vybělí

Bílé oblečení je elegantní a hodí se pro každého. Bohužel při opakovaném praní se na něm začínají objevovat šedé a žluté skvrny. Jak si užít bílé prádlo co nejdéle a jak se zbavit skvrn či zabarvení? Potřebné prostředky jsou určitě ve vašem domě, jen o tom ještě nevíte. Jak tedy na jednoduché, levné a ekologické způsoby praní bílého oblečení?

Kyselina citronová

Kyselina citronová má osvěžující a bělicí vlastnosti. Hluboce proniká do tkaniny a odstraňuje nečistoty, žloutnutí a skvrny od potu. Pokud je oblečení silně znečištěné nebo zažloutlé, před praním jej namočte do vody s přídavkem kyseliny citronové. Pokud není po ruce, bohatě si vystačíte s nakrájeným citronem. Vodu včetně prádla přiveďte na vařiči téměř k varu, nechte hodinu odstát a prádlo dejte klasicky vyprat.

Zdroj obrázku: Freepik

Hydrogenuhličitan sodný

Soda dokonale bělí ztmavlé oblečení. Stačí přidat do pracího prášku či gelu půl sklenice sody. Bílý efekt lze zvýšit sušením prádla na slunci. Soda pomůže také s nepříjemným zápachem, který se může na tkaninách objevit. Bohatě postačí rychlý oplach, do kterého přidáte sodu. Pokud se vám bílé prádlo zbarvilo při praní s jinou barvou, použijte sodu smíchanou s octem. Přidejte 2 lžíce octa do 3 lžic sody a naneste výslednou pastu na skvrnu, kterou lehce otřete a necháte hodinu působit. V případě mastných skvrn polijte prádlo vroucí vodou a skvrny posypte silnou vrstvou sody.

Oxidovaná voda

Oxidovaná voda je skvělá pro zažloutlé bílé oblečení. Stačí prádlo na hodinu před praním namočit do oxidované vody s příměsí pracího prášku v poměru 2 : 1. Pro bělení jemných tkanin je skvělým pomocníkem směs oxidované vody a čpavku. Smíchejte půl sklenice oxidované vody, litr vody a 5 kapek čpavku. Ztmavlé oblečení nechte v roztoku po dobu půl hodiny, pak důkladně opláchněte a vyperte jako obvykle.

Aspirin

Populární protizánětlivý lék, který se nachází v každém domě, lze úspěšně použít k praní bílého oblečení. Kyselina acetylsalicylová, kterou aspirin obsahuje, proniká do tkaniny, účinně odstraňuje nečistoty či skvrny od potu a obnovuje sněhovou bělost. 

Zdroj: https://www.whowhatwear.com/how-to-bleach-clothes