Bílé půlměsíce na nehtech prozradí o těle mnohé. Pozor na změnu barvy i jejich zmizení

Bílé půlměsíce, které vidíme u kořenu našich nehtů, se jmenují lunuly. U každého člověka vypadají jinak a jsou velmi variabilním prvkem našeho těla. Podle některých může jejich zmizení nebo změna barvy naznačovat vývoj určitých chorob.

O čem svědčí lunuly

Tyto půlměsíce se liší velikostí v závislosti na konkrétním prstu. Obecně platí, že lunuly na palcích jsou mnohem větší a jasně viditelné oproti jiný prstům. Od ukazováčku k dalším prstům se stále zmenšují. Samotná skutečnost, že je máte, nemusí být spojena se zdravotními problémy. Horší je, pokud přestanou být viditelné, nebo ještě hůře, když změní barvu.

Lunuly jsou jedinou živou částí našich nehtů, zbytek nehtu sestává pouze z mrtvých buněk, takže na nich necítíme žádné podněty. Zpravidla by měly být mléčně bílé. Pokud mají právě takovou barvu, pak není důvod něčeho se obávat. Pokud však změní barvu na červenou nebo například modrou, může to signalizovat onemocnění. Pokud půlměsíce zčervenají, nejčastěji to může znamenat problémy s plícemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Žádné lunuly na nehtech

Naši pozornost by mělo upoutat i to, když tato část nehtu zmizí. I když to nemusí nutně znamenat příznak onemocnění, jejich zmizení je znepokojujícím příznakem. Většinou souvisí se slabostí, únavou, podvýživou nebo stravou chudou na důležité živiny. Na nehtech je obzvláště jasně patrný nedostatek vitamínu B12, který je pro nás nezbytný v procesu dělení buněk a při růstu těla. Podílí se také na metabolismu nukleových kyselin, bílkovin, tuků a sacharidů.

Další příčinou může být anémie způsobená nedostatky důležitých minerálních složek v těle. Anémie je nedostatek přiměřeného množství hematokritu, erytrocytů nebo hemoglobinu v krvi způsobený nízkou hladinou železa. Podle lékařů je vymizení lunuly také příznakem vitiliga, kožního onemocnění způsobeného nedostatkem melaninu. Lidé postižení touto nemocí mají nepravidelné bílé skvrny na kůži, které se objevují náhle a v různou dobu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/no-moons-on-fingernails