curtain-4643958_1280

Bílé záclony mohou znovu zářit jako nové. Inspirujte se netradičními způsoby bělení

Vybělit zašedlé záclony a závěsy není nic složitého, když víte, jak na to. Pomoct vám s tím mohou třeba i obyčejné vaječné skořápky. Budete potřebovat skořápky ze šesti vajec, které opatrně vysušíte a následně rozdrtíte. Vložte je do silného bavlněného nebo lněného sáčku a pevně ho zavažte, aby se skořápky nemohly dostat ven a nenalepily se na látku.

Vložte skořápky do pračky

Naplněný sáček pak vložte klasicky do bubnu pračky spolu se záclonami nebo bílými závěsy, přidejte klasický prací prostředek a vyperte na běžný prací program. Uvidíte, že se závěsy a záclony rázem rozzáří jako nové. Skořápky do sebe mimo jiné absorbují nečistoty a navrátí prádlu zářivou barvu. Pokud si ale nedáte pozor a sáček dobře neuzavřete, nabalí se na látku a patrně ucpou odtok.

Zdroj obrázku: Freepik

K bílým záclonám vám pomůže i prášek do pečiva. Zašedlé záclony budou opět zářit, když ho přisypete k prášku na praní, případně rovnou do bubnu pračky. Na jednu várku se obvykle používají dva sáčky prášku do pečiva. Pokud zrovna prášek do pečiva doma nemáte, můžete místo něj použít i jedlou sodu v obdobném množství.

Ocet má bělicí účinky

Dalším osvědčeným prostředkem je kuchyňský ocet. Je to skvělý domácí čistič, který si poradí s mnoha nesnázemi. Odstraňuje vodní kámen, zbaví vás šmouh na oknech a zrcadlech a vyleští i podlahy. Přidat ho můžete do pračky k bílým záclonám, aby se jim vrátila původní zářivá barva. Na jednu várku postačí asi půl hrnku octa; pokud ho přidáte více, mohl by z nich být pak cítit octový zápach. I ten ale velmi brzy vyprchá, takže se nemusíte bát.

Zdroj obrázku: Freepik

Základem čistě bílých záclon je každopádně správná a pravidelná údržba. Tyto domácí prostředky používejte nejlépe preventivně už od prvního praní. Perte je ve speciálním pracím sáčku na jemný program při 30–40 °C, jinak hrozí poničení vláken. Co se týče otáček, nastavte maximálně 400 otáček za minutu.

Zdroj: https://www.hunker.com/13422770/how-to-whiten-curtains