Cubes Sugar Sugar Sand Dark Gray Background

Bílý cukr nezpůsobuje pouze nadváhu. Ve velkém množství vede k vážným zdravotním problémům

Cukr patří mezi suroviny, které jsou oblíbené hlavně u dětí. Přezdívá se mu „bílá smrt“, protože nadměrná konzumace může způsobit mnoho zdravotních problémů, které mnohdy nejdou vyléčit. Proč je cukr tak špatný a jak ho omezit na „zdravou“ míru? Cukr samotný totiž škodlivý není. Lidé ho ale jedí ve velkém množství, a to je kámen úrazu.

Neuvědomujeme si, kolik cukru denně zkonzumujeme

Ve 21. století se mnohonásobně zvýšil počet těch, kteří mají nadváhu, nebo jsou dokonce obézní. Může za to hlavně jednoduchý cukr, který najdete prakticky ve všech potravinách. I když se produkt na první pohled jeví jako zdravý, i v něm můžete najít cukr. Nemusíte se ho vzdávat úplně, důležité je omezit jeho konzumaci. Vynechte sladidla nebo nezdravé nápoje, které kromě cukru mají také prázdné kalorie, které vašemu tělu nic nedají.

Není pravda, že hnědý cukr je zdravější než bílý. Obsahuje sice stopové množství živin, ve výsledku ale nemají na tělo žádný velký vliv. Vyhýbejte se sladkostem, udržujte se v kondici a místo čokolády si dejte například kousek zeleniny. Přebytky cukru mohou kromě nadváhy také způsobit zubní kazy a zvýší se riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Objevit se mohou záněty, cukrovka nebo jiné potíže.

Zdroj obrázku: Freepik

Nadbytek cukr ničí paměť a budete se hůře soustředit

Na vyšší množství cukru si dejte pozor. Může zhoršit soustředění a celkově paměť, navíc dokonce v nejhorších případech může způsobit Alzheimerovu chorobu. Mezi další negativní vlastnosti patří velké výkyvy hladiny cukru v těle. Může tak způsobit těžké deprese. Náladovost nebo úzkostné stavy nejsou ničím výjimečným.

Jak jsme již uvedli, cukr způsobuje zubní kaz. Zubní sklovina se může nenávratně poškodit, proto je nutné si po sladkostech vyčistit zuby. Cukr ale způsobuje také řídnutí kostí neboli osteoporózu. Je to náročný proces, který bývá nevratný. Pokud si dopřáváte cukr v hojném množství, dostáváte do těla škodlivé látky, které způsobují rychlejší proces stárnutí nebo překyselení trávicího systému.

Zdroj: https://www.idealyou.us/benefits-of-reducing-sugar-intake/