outdoor-portrait-sweet-beagle-dog-with-smart-brown-eyes-sitting-grass-countryside-with-flowers

Blechy z domova vyžene úklid a vůně esenciálních olejů

Blecha v domě? Není třeba hned propadat hysterii, byť se jedná o nepříjemnou situaci, může k ní dojít. A poměrně snadno, protože nezvaní hosté se dostanou nejčastěji do interiéru na srsti domácích mazlíčků. Co v takovém případě dělat, když se jejich přítomnost prokáže? Rozhodně nepomůže v panice utéct pryč, vhodnější je rázný zásah, který bleší návštěvu rychle ukončí.

Blecha? Nic ojedinělého!

Lidé si spojují přítomnost blech se squaty nebo bezdomoveckými koloniemi, ale tito parazité se vyskytují v hojném množství v přírodní říši, protože cizopasí na savcích nebo ptácích. Existují různé druhy včetně zmíněné blechy psí, dále kočičí nebo slepičí, ale také blechy obecné, která parazituje na člověku. Blechy mohou mít velikost od jednoho do osmi milimetrů, jedná se o zploštělé jedince a umí velmi dobře skákat, protože mají silné a pružné končetiny. Jsou tmavě hnědé až černé barvy.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí infekcí

Blechy jsou parazité, kteří se živí zvířecí nebo lidskou krví. Sají ji pomocí silných kusadel, larvy se živí zaschlou krví nebo výkaly dospělců. Právě podle nálezu vajíček nebo trusu se může zjistit jejich přítomnost v domácnosti. Po sání zůstává na kůži otok, zarudnutí nebo štípanec, to však není jediný problém. Blechy mohou totiž přenášet různé bakterie včetně moru nebo tyfu, rovněž slouží jako mezihostitelé pro tasemnice.

Úklid a dezinsekce

Co dělat při podezření na přítomnost blech v domě? Rozhodně zkontrolovat veškerý čalouněný nábytek, koberce, ložní prádlo a přikrývky. Vše je potřeba důkladně vyčistit a vyprat, nesmí se zapomenout na zvířecí pelíšek. Pro ochranu je potřeba použít éterické oleje nebo odpuzující soli, nezbytné je použít spreje s obsahem éterický olejů z citronely, z levandule nebo nimbový (neemový) olej. Koupit lze i speciální přípravky určené proti blechám nebo lze nechat provést dezinsekci profesionální firmou.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/interiors/a33630251/how-get-rid-fleas/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1201971210000299, https://www.britannica.com/animal/flea, https://www.healthline.com/health/healthy-home-guide/how-to-get-rid-of-fleas