Špatné spaní, úzkosti i bolest upozorní na blížící-se infarkt

U infarktu je důležitý rychlý zásah lékařů, v opačném případě hrozí odumření buněk v srdečním svalu a smrt. Většina lidí má pocit, že infarkt myokardu přichází zčistajasna jako ve filmu. Člověk se chytí za srdce a složí se k zemi. Nemusí tomu být tak vždy, existují různé faktory, které upozorňují na přicházející srdeční potíže až měsíc před samotným infarktem. Jakými signály se snaží tělo upozornit, že se děje něco závažného? Správným vyhodnocením potíží si lze zachránit život.

Co je infarkt

Infarkt myokardu může postihnout levou i pravou srdeční komoru, přičemž dochází k omezení průtoku krve a odumření části srdečního svalu vinou krevní sraženiny nebo zánětu. V mnoha případech končí fatálně, zásadní je včasné poskytnutí první pomocí. Riziko infarktu je vyšší při různých kardiovaskulárních onemocněních nebo u pacientů s vysokým krevním tlakem. Z toho důvodu je nutné pravidelné měření, protože vysoký krevní tlak nebolí.

Zdroj obrázku: Freepik

Silná bolest za hrudní kostí

Jak se pozná, že dotyčného postihl infarkt? Charakteristickým faktorem je palčivá bolest za hrudní kostí, která trvá několik minut a pořád zesiluje. Doprovodnými jevy může být pálení nebo štípání. To, že srdce a kardiovaskulární systém nefungují správně, ale tělo signalizuje už dny a týdny před samotným infarktem. V každém případě je nutné pravidelně navštěvovat praktického lékaře, který při prvotních potížích může odeslat pacienta na specializované vyšetření. Jaké potíže mohou signalizovat blížící se infarkt?

Špatné spaní i úzkosti

Nejčastějšími symptomy jsou poruchy spánku, které mohou doprovázet úzkosti spojené se studeným potem. Přidat se může špatné trávení, dotyčný trpí velkou únavou, nebo dokonce vyčerpáním. Varující jsou potíže s dechem a dušnost při méně náročných aktivitách. Velmi nebezpečné jsou bolesti horních končetin, krku a čelistí nebo chronický suchý kašel či pokašlávání. Při zhoršené citlivosti končetin je pak namístě vyhledat lékaře co nejdříve a sdělit mu své obavy.

Zdroj: https://www.cdc.gov/heartdisease/heart_attack.htm