Blízkost ve vztahu není automatická ani vynutitelná. Psycholožka Stefanie Stahl objasňuje, proč
Blízkost mezi partnery je velice důležitá. Strach z ní je často diskutovaným a dobře známým jevem. Překvapivě si však tento problém neuvědomují lidé, kterých se týká nejvíce. Tímto aspektem se zabývá německá psycholožka Stefanie Stahl v knize Jak se cítit dobře? O umění přijetí a životě beze strachu. Právě na její pozorování se dnes podíváme.
Co říká známá autorka o strachu z blízkosti?
Stefanie Stahl se všimla, že lidé, kteří se bojí vztahů, potlačují myšlenku, že mohou mít problémy s intimitou. Partneři takových lidí nedokáží uchopit bludiště rozporů v chování milovaného člověka a nedokáží tento jev ani pojmenovat. Podobné je to s lidmi, kteří se chtějí spojit s někým, kdo se bojí blízkosti, ale nedokáže ho udržet u sebe a pevně ho svazovat.
Ve skutečnosti je takových lidí poměrně málo, ale správná diagnóza se jim dostane jen zřídka. Podle jejího názoru je to způsobeno různými tvářemi, kterými se může strach ze vztahu projevovat. Proto ve své knize představuje různé formy strachu z blízkosti a vysvětluje jejich psychologické příčiny. Pouze rozpoznáním a pochopením tohoto strachu mohou lidé, kterých se to týká, změnit něco v jejich životě.
Základ, na který by měl každý myslet
Láska a partnerství znamenají především odpovědnost za sebe navzájem. Hluboký pocit něhy vzniká, když procházíte životem společně a můžete se na druhého skutečně spolehnout. Proto se v muslimských zemích říká, že „láska přichází po deseti letech“. Znamená to, že na začátku vztahu se nemusíte zamilovat a je to tak v pořádku. Pocity hluboké něhy nemusíte mít okamžitě.
Tyto pocity jsou výsledkem skutečné zkušenosti s partnerem, která se v průběhu let hromadí. Ve fázi zamilování promítáme na svého partnera své vlastní touhy a sny. Tento pocit ale s láskou často nemá nic společného. Budete-li mít štěstí, prvotní zamilovanost se změní v lásku, která bude trvat mnoho let. Ale je naprosto běžné, že láska přijde až po několika letech, a na to by nikdo neměl zapomínat.