Female Leg Stepping Weigh Scales With Measuring Tape

BMI není jediný ukazatel správné váhy. O množství tuku v těle rozhoduje víc faktorů

Body mass index je číslo, které se počítá z jednoduchého vzorce. Výsledek ale neodpoví na otázku, jestli máte kilogramy navíc, nebo nikoli. Jestli si udržujete zdravou a správnou váhu, prozradí mnohem více faktorů, nesmíte se spoléhat pouze na číslo BMI. Jaká je ale správná hodnota BMI a podle čeho se řídit, abychom věděli, jestli nevážíme málo nebo naopak moc?

BMI nevzniklo rukou lékaře ani odborníka na výživu

BMI ukazatel je tu s námi již několik desítek let. Nevytvořil ho lékař ani dietolog, ale obyčejný matematik a statistik. Chtěl najít jednoduchý vzorec, podle kterého bude možné objasnit, jestli člověk nemá sklony k obezitě. Jeho vzorec se ujal velmi rychle, ale zároveň to není ukazatel, který by byl věrohodný.

Vydělením hmotnosti výškou nejde bohužel určit, kolik máte ve svém těle tuku. Muž, který bude mít BMI 27, může mít v těle klidně 15, ale i 30 procent tuku. Je to velmi rozdíl, a proto se nikdy nedívejte pouze na výsledek BMI. Toto číslo nezohledňuje svalovou hmotu ani kosti. Nezajímá ho ani typ postavy, váš věk nebo úroveň fyzické aktivity.

Zdroj obrázku: Freepik

BMI ukazatel může ukázat, nakolik hrozí obezita

Studie potvrdily, že obézní cvičící lidé mají nižší úmrtnost než obézní lidé, kteří se sportu vůbec nevěnují. Výpočet BMI navíc může mít negativní vliv na náš život. Jestli vám starosti dělá vysoké číslo, které vám vyšlo, můžete držet dietu, kterou rozhodně nic nezkazíte. Nikdo by vás ale neměl podle tohoto čísla hodnotit, protože výsledek není směrodatný.

V některých zemích se ale tak děje. Některé firmy ve Spojených státech mají vysoké standardy pro své zaměstnance, kteří musí dosáhnout určitých cílů nebo mít správné hodnoty například krevního tlaku nebo obvodu pasu. Jestli nemají správné hodnoty, mohou být pokutováni. Někteří ale odmítnou prozradit, jak na tom zdravotně jsou, za což jim hrozí další sankce.

Zdroj: https://www.cnn.com/2017/08/16/health/bmi-measure-fat-questions/index.html