Laundry 2656164 1280

Boj s odolnými skvrnami je někdy oříšek, každý doma ale najde účinné pomocníky

Ačkoliv vývoj pracích prostředků pokračuje rychlým tempem a výrobky jsou čím dál kvalitnější a účinnější, přece jen se stává, že některé skvrny na oblečení přesto odolávají. Naštěstí existují osvědčené postupy, které vám pomohou se s nimi vypořádat.

Co na mastné skvrny

Pokud jsou skvrny na vašem oblečení způsobeny mastnotou, není jednoduché je odstranit klasickými postupy. Možná vás však překvapí, že metodou k odstranění mastných skvrn je opět použití tuku, například másla nebo vepřového sádla. Postup je takový, že do znečištěného místa důkladně vetřete tuk a necháte ho působit po dobu 60 minut. Poté vrstvu tuku seškrábněte a předmětný kus oblečení vyperte ve studené vodě, do které jste přidali sůl a polévkovou lžíci benzínu nebo čpavku.  

Skvrny od inkoustu a fixů

Při psaní nebo malování se především dětem, ale zdaleka nejen jim, občas stane, že od inkoustu nebo náplně ve fixu ušpiní i oblečení. První pomoc představuje otření skvrny pomocí papírové utěrky nebo ubrousku a namočení postiženého místa v teplé vodě.

Zdroj obrázku: Pixabay

Záleží však na daném psacím prostředku, struktuře látky a době od způsobení skvrny a může se tak stát, že tato metoda nezabere. V takovém případě je dobré na skvrnu použít několik kapek antibakteriálního gelu na ruce, který obsahuje alkohol, nebo salicylového alkoholu, nechat jej několik minut působit a poté skvrnu osušit. Další možností je přelít skvrnu klasickým octem, na povrch nasypat kukuřičný škrob, vetřít jej do tkaniny a nechat směs působit. Poté stačí přeprat ve vodě.

Skvrny od rzi

Skvrny od rzi vzniknou nejčastěji kontaktem se zrezavělým kovem, například při přelézání zábradlí nebo při opření se o plot. Na rez nejlépe působí čpavek, citronová šťáva nebo ocet. Do některé z těchto látek ponořte kousek hadříku nebo vatový tampon a potřete jím skvrnu. Prostředek je třeba nechat nějakou dobu působit a poté daný kus oblečení vyprat tak, jak jste zvyklí. Vyzkoušet můžete také kolu nebo obdobný nápoj na stejné bázi a také salicylový alkohol nebo peroxid vodíku.

Zdroj: https://cleaning.lovetoknow.com/laundry-tips/how-remove-old-stains-from-clothes