Boj s odolnými skvrnami je někdy oříšek, každý doma ale najde účinné pomocníky

Ačkoliv vývoj pracích prostředků pokračuje rychlým tempem a výrobky jsou čím dál kvalitnější a účinnější, přece jen se stává, že některé skvrny na oblečení přesto odolávají. Naštěstí existují osvědčené postupy, které vám pomohou se s nimi vypořádat.

Co na mastné skvrny

Pokud jsou skvrny na vašem oblečení způsobeny mastnotou, není jednoduché je odstranit klasickými postupy. Možná vás však překvapí, že metodou k odstranění mastných skvrn je opět použití tuku, například másla nebo vepřového sádla. Postup je takový, že do znečištěného místa důkladně vetřete tuk a necháte ho působit po dobu 60 minut. Poté vrstvu tuku seškrábněte a předmětný kus oblečení vyperte ve studené vodě, do které jste přidali sůl a polévkovou lžíci benzínu nebo čpavku.  

Skvrny od inkoustu a fixů

Při psaní nebo malování se především dětem, ale zdaleka nejen jim, občas stane, že od inkoustu nebo náplně ve fixu ušpiní i oblečení. První pomoc představuje otření skvrny pomocí papírové utěrky nebo ubrousku a namočení postiženého místa v teplé vodě.

Zdroj obrázku: Pixabay

Záleží však na daném psacím prostředku, struktuře látky a době od způsobení skvrny a může se tak stát, že tato metoda nezabere. V takovém případě je dobré na skvrnu použít několik kapek antibakteriálního gelu na ruce, který obsahuje alkohol, nebo salicylového alkoholu, nechat jej několik minut působit a poté skvrnu osušit. Další možností je přelít skvrnu klasickým octem, na povrch nasypat kukuřičný škrob, vetřít jej do tkaniny a nechat směs působit. Poté stačí přeprat ve vodě.

Čtěte také:  Drahé prací prášky směle nahradí ty doma vyrobené. Přinášíme dva jednoduché recepty

Skvrny od rzi

Skvrny od rzi vzniknou nejčastěji kontaktem se zrezavělým kovem, například při přelézání zábradlí nebo při opření se o plot. Na rez nejlépe působí čpavek, citronová šťáva nebo ocet. Do některé z těchto látek ponořte kousek hadříku nebo vatový tampon a potřete jím skvrnu. Prostředek je třeba nechat nějakou dobu působit a poté daný kus oblečení vyprat tak, jak jste zvyklí. Vyzkoušet můžete také kolu nebo obdobný nápoj na stejné bázi a také salicylový alkohol nebo peroxid vodíku.

Zdroj: https://cleaning.lovetoknow.com/laundry-tips/how-remove-old-stains-from-clothes