Afta

Bolavé afty pomohou vyléčit přírodní produkty, které najdeme v každé kuchyni

Afty se většinou neobjevují, pokud náš imunitní systém funguje tak, jak by měl. Někdy ovšem afty vyraší. Děje se tak většinou v zimním období, kdy naše tělo strádá nedostatkem vitamínů. Jakmile se objeví bílá skvrna v ústech, vypukne bolest a my vymýšlíme všechno možné, abychom nepříjemnou bolestivost alespoň snížili. Zkuste urychlit hojení aft ověřenými způsoby.

Jablečný ocet

Tento ocet má baktericidní účinky, které podpoří léčbu a rychle zahojí ránu. Ovšem, i když se jedná o domácí a přírodní surovinu, je třeba k ní přistupovat s velkou opatrností. Pokud máte aftu již velkou a velmi bolí, jablečný ocet by mohl pálit. Proto si ho raději zřeďte v poměru 1 : 1 a vypláchněte si namíchanou tekutinou ústa. Řeďte jedině s vodou. Vyplachování úst by mělo probíhat jednu celou minutu. Přípravek lze využít několikrát denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Stroužek česneku

Česnek je nejen dokonalé koření pro chuť, ale také zeleninou, která má silné antivirové vlastnosti. Dokonce působí jako antibiotikum. Stačí, když jeden stroužek česneku na talíři rozmačkáte na kaši. Poté česnek dejte do gázy a přiložte na afty. Vydržte tak alespoň tři minuty. Alicin obsažený v česneku pomůže s hojením rány.

Hřebíček nebo hřebíčkový olej

Jeho antimikrobiální vlastnosti budou dokonalé pro uklidnění bolesti v ústech způsobené nepříjemnými aftami. Namočte vatovou tyčinku do oleje a přiložte ji na afty. Opakujte několikrát denně. Pokud nemáte olej, vezměte si tři hřebíčky, rozkousejte je a nechte v ústech po dobu alespoň deseti minut. Poté vyplivněte. Hřebíček a jeho éterické oleje způsobí znecitlivění úst. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Kurkuma

Kurkuma je nejen lahodné koření, ale také lék. Jak s kurkumou vyléčit afty? Je to jednoduché. Smíchejte lžičku kurkumy se lžičkou vody, zamíchejte a směs naneste na postižené místo. Počkejte tři minuty a důkladně ústa vypláchněte. Tento postup byste měli opakovat ráno i večer. Pozor! Kurkuma je silné přírodní barvivo, takže doporučujeme si po použití vyčistit zuby. Po necelém týdnu by měla afta zmizet.

Zdroj: https://ada.com/conditions/aphthous-ulcers/