Teeth 5536858 1920

Bolavý zub musí k zubaři, jako první pomoc ale uleví bylinky nebo koření

Nečekaná bolest zubu většinou značí nějaký hlubší problém, který se neobejde bez návštěvy zubní ordinace. Může se jednat o zubní kaz, zánět nervu nebo zánět dásní. V těchto případech funguje často zákon schválnosti a problém vás přepadne o víkendu, nejlépe ještě v pátek večer. Pokud ale nemáte poblíž žádnou zubní pohotovost a bolest je opravdu velmi nepříjemná, můžete si pomoci domácími prostředky. Díky tomu vydržíte až do pondělí, kdy můžete vyrazit ke svému osobnímu zubaři. Podívejte se, jestli nenajdete ve spíži:

  • česnek nebo cibuli,
  • šalvěj,
  • hřebíček,
  • zázvor.
Zdroj obrázku: Pixabay

Nepříliš lákavý dech je vykoupen úlevou

Česnek je využíván již po staletí jako přírodní antibiotikum. Disponuje antibakteriálními účinky a dovede účinně tlumit bolest. Při jeho drcení se navíc uvolňuje alicin, který je zodpovědný za štiplavé aroma česneku. Tato aminokyselina dovede eliminovat kvasinky a plísně. Cibule má velmi podobné účinky jako česnek. Pro ještě lepší efekt můžete smíchat nadrcený česnek a nakrájenou cibuli.

Žvýkání této aromatické směsi vám zaručeně přinese úlevu. Váš dech sice nebude příliš svěží, ale hlavní je, že bolest bude zažehnána.

Domácí kloktadlo

Šalvěj (neboli babské ucho) tvoří hlavní složku mnoha ústních vod. Tato rostlina působí antisepticky a zabraňuje rozvoji infekce. V jejích listech se nachází velké množství éterického oleje. Při bolesti zubů se doporučuje zalít několik listů šalvěje horkou vodou. Až odvar vychladne, použijte ho jako kloktadlo. Ideálně několikrát denně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Hřebíčková kúra

Sušená poupata hřebíčkovce mají významnou pozici v indické a tradiční čínské medicíně. Mnoho lidí je využívá při léčbě bolestí chrupu. Použít můžete hřebíčkový olej, do kterého namočíte vatový tampon. Vatu pak přiložte na bolavý zub alespoň na 15 minut. Dalším řešením je rozžvýkání kousku hřebíčku nebo pomalé upíjení hřebíčkového čaje.