Bolavým zádům a krční páteři pomohou vhodné cviky i relaxační techniky

Krční páteř a celá záda trpí, pokud svaly nezapojujeme, nebo je naopak přetěžujeme. Příčin bolestí krku a zad je více. Jednou z nich je zcela bez pochyby sedavý způsob života, zejména sedavé zaměstnání. Pravým opakem je fyzicky náročná práce nebo namáhavé cvičení, i tyto činnosti stojí za častými bolestmi zad.

Tipy pro protažení krku

Pravidelné protahování krční páteře je důležité hlavně při práci s počítačem. Chytré hodinky vás umí každou hodinu upozornit na to, že je čas vstát a pohybovat se. Zapojte k pohybu také protažení krčních svalů, často tím uvolníte i spodní bolavá záda.

Jedním z cviků, které krční páteř uvolní, je protahování krku na levou i pravou stranu. Otočte pomalu hlavu vlevo a podívejte se přes rameno dozadu a poté dolů na pomyslnou náprsní kapsu na levé straně, to samé proveďte i na pravou stranu, cvik opakujte dvakrát na každou stranu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přidejte si cvik s tlakem prstů na čelo. Pohodlně se rozkročte, položte obě ruce na čelo, tak aby lokty směřovaly svisle dolů, a zatlačte na čelo. Tělo i hlava zůstávají ve stejné poloze. Cvik dvakrát opakujte. Podobným cvikem protáhněte i svaly okolo lopatek. Sedněte si na židli, opřete se, chodidla se dotýkají podlahy. Dejte si ruce za hlavu a tlačte proti odporu hlavu směrem vpřed.

Relaxační techniky na uvolnění ztuhlých svalů

Masáž je jednou z relaxačních technik, která vám může ulevit od ztuhlých svalů. Masáž si v pracovní době asi nedopřejete, ale uvolnit krk a záda si můžete i sami. Stačí si bolavá záda a ztuhlou šíji masáží prohřát a pak přidat i výše uvedené cviky na protažení. Výborným pomocníkem jsou nahřívací polštářky naplněné obilovinami, lněnými semínky nebo peckami z třešní. Polštářek vložte zhruba na dvě minuty do mikrovlnné trouby a přiložte na krk, snadno ho použijete i na pracovišti. Doma si můžete na krk přiložit obklady z teplého ručníku.

Co víc můžete pro svoji krční páteř udělat?

Zaměřte se na svůj polštář na spaní. Krční páteř se nikdy dokonale neuvolní, pokud máte nevhodný polštář. Investujte do svého zdraví a pořiďte si kvalitní ortopedický polštář ze studia dobrého spaní. Ideální jsou polštáře například z tzv. líné pěny, které se dokonale přizpůsobí vašemu krku.

Zdroj: https://www.webmd.com/back-pain/ss/slideshow-exercises