young-woman-suffering-from-headache-sitting-bed

Bolest hlavy může mít banální příčinu, někdy je ale namístě zpozornět

Silná bolest hlavy je nepříjemná pro každého z nás. Někdo se s ní přitom setkává poměrně pravidelně. Některé typy bolesti jsou důvodem k návštěvě lékaře, s jinými si snadno poradíte sami. Nejčastější příčinou je změna počasí, kolísání atmosférického tlaku nebo změna prostředí. Z toho důvodu můžete pociťovat bolesti hlavy během dovolené. Stejně tak je ale může způsobit také velký stres, dlouhotrvající psychické vypění nebo zablokovaná páteř. Příčin je zkrátka hodně.

Co přispívá k nepříjemným bolestem?

Faktory, které mohou snadno a rychle přispět k silné bolesti hlavy, jsou např. strava bohatá na červené víno, sladidla, konzervační látky v potravinách (včetně sýrů, ořechů nebo čokolády) nebo kouření. Bolest hlavy ale může způsobit také žízeň nebo hlad. Pokud jste dehydratovaní a v daný den jste málo pili, můžete se často s bolestí hlavy setkat. Tyto důvody jsou velmi časté a nejsou vážné. Stačí, když změníte jídelníček, budete více pít nebo změníte své návyky. Příčina ale může být mnohem vážnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Chodidla nebo játra

Při špatném rozložení chodidel se svalové napětí z páteře přesune na šíjové a týlní svaly, což může v dlouhodobém horizontu a při špatné volbě obuvi způsobit bolesti hlavy. Ve skutečnosti vás ovšem nebolí hlava, ale temporomandibulární kloub. Jakmile se vypořádáte s plochýma nohama a necháte si srovnat záda, budete mít po problémech.

Bolesti hlavy ale mohou být také příznakem toho, že vám špatně fungují játra. Bolest se bude opakovat a nabírat na intenzitě. Obvykle se přitom nachází v oblasti spánků nebo zadní části hlavy. Kromě toho se jistě dostaví také bolesti břicha, pocit těžkosti, zažívací potíže, průjmy, hořká chuť v ústech, nevolnost nebo poruchy spánku. Při těchto příznacích neváhejte a okamžitě kontaktujte svého lékaře. Udělá vám krevní testy a určí vhodnou léčbu. Nebojte se, játra se dokáží zahojit, ale budete muset nějakou dobu dodržovat jaterní dietu.

Zdroj: https://www.medicinenet.com/headache/article.htm