Bolest mnoho lidí ignoruje, tělo přitom nahlas říká, že se s ním něco děje

Fyzická bolest je něco, co nás bohužel provází po celý život. Většina lidí si stěžuje na opakující se bolesti hlavy, zad nebo kloubů. To je známka toho, že v těle něco není v pořádku. Díky bolesti dokážeme odhalit mnoho nemocí a dokonce se chránit před smrtí. Zde zjistíte, proč cítíme bolest a jaké jsou nejčastější typy bolesti.

Co to bolest je 

Bolest je přirozený obranný mechanismus, chrání nás před vážným poškozením tkání a signalizuje probíhající onemocnění nebo zánětlivý proces v našem těle. Bolest cítíme díky receptorům a neurotransmiterům (chemikáliím, které jsou aktivovány bolestí). Informace o bolesti ve formě nervového impulsu jde do mozku. Bolest může být tupá, pálivá nebo bodavá. Je dobré vědět, že každý typ bolesti poukazuje na jinou diagnózu. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Chápání bolesti 

Bolest je vždy subjektivní. Při velké bolesti se aktivuje určitá část mozku a mozek se snaží bolest tlumit pomocí endorfinů, které tvoří. Někteří pacienti se často mylně domnívají, že jejich bolest je nevyléčitelná. Bolest je léčitelná skoro vždy, jen musí být použit správný lék, správná dávka a aplikace na správné místo. Další možností léčení nemoci je operace nebo například akupunktura a akupresura.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Akutní a chronická bolest

  • Akutní bolest  je nejčastějším typem bolesti. Objevuje se v důsledku poškození tkáně nebo závažného zánětu v těle. Akutní bolest nás nutí rychle zasáhnout a navštívit lékaře nebo dokonce zavolat sanitku, je totiž nesnesitelná. Objevuje se náhle, je obvykle krátkodobá, řádově trvá hodiny až dny, maximálně však 3 měsíce. 
  • Chronická bolest je bolest, která trvá déle než 3 měsíce. Způsobuje fyziologické a psychologické poruchy, vede k sociálnímu vyloučení a dokonce k depresi. Chronická bolest je sama o sobě nemocí.