Sick Woman With Sore Throat Touching Painful Neck Suffer From Angina Seasonal Influenza Covid

Bolest v krku mohou některé potraviny ještě zhoršit. Rizikové je koření i ovoce

Bolest v krku je poměrně častým projevem nachlazení nebo chřipky a patří mezi velmi obtěžující, protože znesnadňuje mluvení i polykání. Bolení v krku se netýká jen zimních infekčních chorob, ale doprovází také angíny, streptokokové nákazy nebo spalničky. V případě akutních obtíží je třeba změnit i jídelníček, protože některé potraviny mohou krk ještě více podráždit. Jakým jídlům a nápojům se raději vyhnout?

Pálivé a chilli koření

Čím se ještě více rozdráždí už tak rozbolavělá sliznice? Bezpochyby pálivým kořením, které dráždí receptory v ústní dutině a tkáň v krku. Pocit pálení se totiž násobí, proto je vhodné se při bolestech v krku vyhnout pepři včetně kajenského, chilli nebo kari koření.

Kyselé ovoce a citrusy

Citrusové plody jsou známé obsahem vitamínu C pro posílení imunity, v době onemocnění je však třeba vyhnout se citrusovým šťávám vzhledem ke kyselosti dráždící sliznici. Při nemoci se doporučuje volit méně agresivní druhy, jako banány nebo hrušky, a k citrusům se vrátit při rekonvalescenci. Zvyšovat bolest v krku mohou též kyselé okurky, rajčata a zelenina ve sladkokyselém nálevu, může docházet i k refluxu.

Zdroj obrázku: Freepik

Slané pokrmy

Sůl dráždí sliznice v běžných případech, při bolestech v krku hrozí podráždění a zhoršení příznaků.

Tučná a smažená jídla

Sliznici hrdla mohou poškodit i tučná nebo smažená jídla, která mají suchý povrch, navíc se hůře při nemoci tráví a zesilují tak bolesti v krku. Namísto tučných sýrů a hovězího masa se nabízí konzumovat libové maso a nízkotučné mléčné výrobky.

Snacky, chipsy a nachos

Hrozbou pro krk jsou také slané pochutiny, které mají suchou a tvrdou strukturu, hůře se polykají, navíc bolest zesiluje obsažená sůl.

Alkoholické a sycené nápoje

Tělo se musí při nemoci dostatečně hydratovat, alkohol vysušuje, současně dráždí jícen a sliznici hrdla, proto je vhodné se alkoholickým nápojům vyhýbat. Obdobně se nedoporučují sycené limonády, po kterých vzniká ještě větší pocit suchosti v ústech.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/what-to-eat-with-a-sore-throat-6834215