Young Woman Blue Wall Touches Her Throat Suffers From Pain

Bolest v krku nesouvisí vždy s nachlazením. Na vině může být srdce

Srdeční onemocnění se někdy projevuje velmi neobvyklým způsobem. Nemusí jít vždy o typickou a v lékařských knihách často popisovanou bolest na hrudi. Příznakem může být také bolest v oblasti krku nebo čelisti.

Nemusí jít o nachlazení nebo infekci

Máte dlouhotrvající, pravidelné bolesti krku nebo čelisti? Většinou takové příznaky nikdo nespojuje s oběhovým systémem. Obvykle je ignorujeme a myslíme si, že se jedná o dočasný problém způsobený například nachlazením nebo infekcí horních cest dýchacích. Bohužel nemusí to být vždy pravda. Naopak, může jít o trochu nečekané a neobvyklé znamení, že pomoc tentokrát potřebuje vaše srdce.

Zdroj obrázku: Freepik

Netypické projevy

Nemoci spojené s tímto orgánem, tedy srdcem, jsou stále jednou z nejčastějších příčin úmrtí v naší zemi. Srdeční selhání nebo ischemická choroba srdeční vedou každoročně ke smrti mnoha lidí. Statisticky umírá na srdeční problémy více mužů než žen. Stojí za tím především nezdravá strava, dále nedostatek pohybu, kouření cigaret, popíjení alkoholu, přetrvávající stres a únava z práce. To vše zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Někdy se tyto choroby ovšem projevují poněkud nekonvenčním způsobem. Mluvíme o bolesti v krku nebo dolní čelisti. Totéž platí pro bolesti vystřelující do zad v horní části břicha. To vše může být důsledkem ischemické choroby srdeční.

Dva typy příčin

Výše popsanými způsoby se projevuje nedostatek kyslíku a dalších živin v buňkách, což vede k mnoha různým projevům. Lékaři je rozdělují do dvou skupin – primární a sekundární. Mezi primární se řadí ateroskleróza, tj. ukládání cholesterolu a zánětlivých buněk v cévách, zúžení, a dokonce uzavření tepen, což brání toku krve kyslíkem. Tato skupina také zahrnuje vrozené vady oběhového systému. Sekundárními příčinami ischemické choroby srdeční jsou nízký krevní tlak, anémie nebo otrava oxidem uhelnatým.

Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/health/article-2299018/When-sore-throat-sign-HEART-trouble.html