Bolest v uších neznamená vždy zánět. Příčiny mohou být banální, ukazovat ale může i rakovinu

Bolest ucha (otalgie) je častým problémem. Může znamenat onemocnění postihující samotné ucho (primární otalgie) nebo s ním zcela nemusí souviset. Přestože nejčastější příčinou bolesti ucha je zánět, který je poměrně snadno léčitelný, jiné choroby, které mohou být zodpovědné za výskyt bolesti, by neměly být podceňovány. Jak ucho bolí? Jaké jsou nejčastější příčiny této bolesti?

Jak vypadá ucho?

  1. Vnější ucho – skládá se z uší samotných, vnějšího sluchového kanálu a vnějšího povrchu tympanické membrány. Hlavním úkolem vnějšího ucha je zachytit zvukové vlny a nasměrovat je směrem k tympanické membráně.
  2. Střední ucho – tato část sluchového orgánu se skládá z tympanické dutiny na vnitřním povrchu tympanické membrány a oválného okna. V tomto fragmentu orgánu sluchu jsou umístěny sluchové orgány kladivo, kovadlina a třmínek, zodpovědné za zesílení přenášených zvukových vln a jejich přeměnu na mechanické vibrace, a sluchová trubice spojující tympanickou dutinu s hrdlem.
  3. Vnitřní ucho – skládá se z kochley, tří půlkruhových kanálků, které jsou zodpovědné za udržování rovnováhy, a sluchového nervu. Zajímavé je, že tato část ucha nemá inervaci, která by vám umožnila cítit bolest, což je důvod, proč se onemocnění postihující tuto část sluchového orgánu projevuje spíše pocitem plnosti než bolestí.
Zdroj obrázku: Freepik

Bolest v uchu

Bolest v uších a vnějším zvukovodu může být způsobena mechanickým traumatem způsobeným nárazem, a dokonce i nesprávným čištěním vatovou tyčinkou. To je mimo jiné důvod, proč odborníci ORL varují před používáním vatových tyčinek.

Další příčinou bolesti vnějšího ucha může být přítomnost cizího tělesa v ušním kanálu. Tento problém postihuje především děti, které si zkouší dávat do ucha malé předměty. U dospělých je ušní kanál obvykle ucpaný v důsledku akumulace ušního mazu, který tlačí na okolní tkáně. Další častou příčinou bolesti ucha jsou bakteriální, virové nebo plísňové infekce.

Běžné příčiny bolesti v oblasti ucha:

  • bakteriální infekce vlasového folikulu,
  • tepelná zranění,
  • růže uší,
  • ekzém (kontaktní nebo alergický),
  • rakovina, například Wegenerova granulomatóza, acidofilní granulom
Zdroj: https://studentaffairs.psu.edu/health-wellness/medical-services/health-information-resources/ear-problems