Bolest Bricha

Bolesti břicha není radno podcenit, mohou být příznakem vážné nemoci

Syndrom dráždivého tračníku postihuje asi 30 procent populace. Bolest břicha je přitom hlavním signálem, který bychom neměli podceňovat, ať už se bude vztahovat k jakémukoli zdravotnímu problému. Jak rozpoznat tuto nemoc a co jíst, aby nedošlo ke zhoršení celé zdravotní situace?

O co se jedná?

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je onemocnění, které narušuje práci a fungování zažívacího traktu. A kvůli tomu zhoršuje kvalitu našeho života. Jak ho poznáte? Charakteristické je pro tuto nemoc oteklé břicho, bolesti břicha, problémy s metabolismem, nepravidelné stolice a podobné příznaky. Podrážděné střevo je překvapivě problémem vysoce rozvinutých zemí. Vědci a lékaři ho proto zkoumají. Jaké faktory ho ovlivňují?

Zdroj obrázku: Freepik

Strava je klíčem k úspěchu

Jistě vás nepřekvapí, že strava je zásadní pro správné fungování střev i zbytku lidského těla. To, co jíte, je skutečně důležité pro to, jestli jste zdraví a jak se cítíte. Proto byste na to měli myslet s každým jídlem, které konzumujete. Existují určité potraviny, kterých byste se během tohoto onemocnění měli rozhodně vyvarovat, protože vám jen přitíží. Studie provedená na 330 pacientech zjistila, že dvě třetiny lidí s příznaky této nemoci konzumují potraviny s vysokým obsahem tuku a sacharidů.

Stejně škodlivé jsou také káva a alkohol, pikantní koření a ostré jídlo. Ani jedno z toho byste rozhodně neměli jíst, anebo jen ve velmi malém množství. To platí nejen během onemocnění, ale také předtím. Výzkum prokázal, že tyto potraviny razantně zhoršují zánět a neměli bychom je do svého jídelníčku vůbec zařazovat z mnoha důvodů.

Zdroj obrázku: Freepik

Co byste naopak měli jíst?

Skvělou volbou při sestavování jídelníčku jsou potraviny, které obsahují hodně vlákniny, železa, vitamínů B a D. Když je budete správně doplňovat a konzumovat hodně ovoce a zeleniny, budete se zaručeně cítit mnohem lépe, ale také můžete tímto způsobem syndromu dráždivého tračníku předejít. Vzdejte se sacharidů a bude vám skvěle.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/irritable-bowel-syndrome