Fresh Organic Blueberries Garden

Borůvkové keře potřebují během zimy speciální ochranu. V létě budou znovu obsypané sladkými plody

Na borůvky do lesa? Mnozí raději volí keříky amerických borůvek, které dávají bohatou úrodu sladkých plodů přímo na zahradě. Borůvky k tomu vynikají nejen chutí, ale též obsahem vitamínů a prospěšných látek včetně minerálů nebo antioxidantů. Jsou výtečným doplňkem dezertů nebo ovesných kaší. Bohužel sezóna čerstvých zahradních borůvek v našem podnebním pásu trvá vždy krátce, poté je nutné keříky připravit na příští rok. Jak o rostliny pečovat na podzim a v zimě a jak je zazimovat?

Péče o keříky podzimem nekončí

Sklizeň skončila, další práce až napřesrok? To u ovocných keříků drobných bobulí rozhodně neplatí, protože právě na podzim vyžadují patřičnou péči. Podzim je časem, kdy se musí borůvky přihnojit. Ideální je provádět hnojení krátce po sklizni na přelomu srpna a září, přičemž se používají přípravky bez obsahu dusíku, naopak musí obsahovat fosfor a draslík. Tyto dva prvky zajistí keříkům klidový režim, navíc odolají snáze plísním ve vlhkém podzimním počasí i během mrazu v zimě.

Zdroj obrázku: Freepik

Prostřihávat keříky? Až na jaře!

A jak je to s prořezáváním nebo prostřiháváním keříků? Oproti jiným ovocným keřům nebo stromům se borůvky nedoporučuje prořezávat, ale je vhodné vyčkat s nůžkami až do jara. Odstraňují se jen viditelně poškozené nebo nemocné výhonky, přičemž řez se musí provádět čistými, vydezinfikovanými nůžkami pár centimetrů nad poškozenou částí. Větší zásahy mohou způsobit odumření keříků, které se řezem oslabí a neodolají zimním povětrnostním podmínkám.

Zálivka i ochrana před mrazem

Během suchého podzimu se nesmí zapomenout ani na povinnou zálivku, protože si rostliny dělají zásoby na zimu, navíc mrazivé počasí vysušuje půdu. V období dešťů nebo ve vlhku není potřeba zalévat, protože hrozí rozšíření plísní. Naopak nutností je ochrana keříků před mrazem. Při poklesu teplot pod nulu se musí kmínek zakrýt mulčem z borové kůry. Vrstva vysoká asi 20 centimetrů zajistí teplo i optimální vlhkost, k tomu pomůže udržet kyselé pH.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/blueberries/care-of-blueberries-in-winter.htm