Shoes 434918 1920

Boty mohou vypadat stále jako nové, mnozí ale při péči o ně dělají chyby

Pečujete o boty až ve chvíli, kdy jsou mokré nebo velmi špinavé? Této chyby se dopouští většina lidí, ale správnou péčí o boty se prodlužuje jejich životnost a mohou vypadat jako nové. Zatímco tenisky a plátěné boty lze vyprat v pračce, ostatní druhy bot je nutné čistit opatrněji, aby nedošlo k jejich poškození. Jak čistit kožené, semišové nebo jiné druhy bot?

Každodenní očista obuvi

U bot jde především o pravidelnost, je proto vhodné je očistit hned po návratu z práce nebo procházky v lese, aby nebyly nečistoty nalepené na povrchu a neničily kožený nebo semišový povrch. Čistit je nutné v závislosti na materiálu pomocí vhodné techniky a k tomu určených doplňků. 

Jak čistit boty

Boty nehledě na materiál musí být před čištěním suché zvenku i zevnitř. Pro vysušení je nechte stát na podložce na teplém místě, ale ne přímo u tepelného zdroje a topení, vyšší teploty by mohly poškodit materiál, kůže by mohla popraskat nebo se zdeformovat. Zaprášené boty postačí otřít vlhkým hadříkem. Při větším znečištění použijte k tomu určený kartáček s jemnými štětinami a poté setřete hadříkem. U bot z nylonu, syntetických materiálů a plastu omyjte navlhčenou houbou s kapkou čisticího prostředku. 

Zdroj obrázku: Pixabay
Kožené boty vyleštěte

Jak zajistit, aby kožené boty vypadaly stále atraktivně? Kromě čištění je nutné kožené boty pravidelně ošetřovat impregnací a leštit. Kůže pak zůstane pružná a je méně náchylná k deformaci a promočení. Pomocí vhodných krémů lze zacelit i drobné oděrky nebo praskliny. 

Nubuk a semiš nesnesou vlhkost

Boty z nubuku a semiše nesnesou vlhkost a čištění za mokra, mastné skvrny odstraňte nanesením mastku, škrobu nebo křídy, po zaschnutí stačí odstranit a mastnota bude pryč. Boty vykartáčujte speciálním kartáčkem, případně suchou střídou chleba. Obuv také ošetřete impregnací určenou pro tyto materiály. 

Zdroj obrázku: Pixabay
Boty nesušte na slunci nebo radiátoru

Co dělat, když jsou boty promočené? Rozhodně je nesušte na přímém slunci nebo na radiátoru. Postačí pokojová teplota a do vnitřku bot vložte zmuchlaný novinový papír nebo starou suchou ponožku naplněnou stelivem pro kočky, aby se absorbovala vlhkost z bot do hrudek kočkolitu.