wooden-bowls-with-potatoes-garlic

Brambory nechybí v žádné české kuchyni. Skvělé využití ale najdou i jinde

Brambory jsou skvělá surovina, protože je nejen levná, ale můžete z ní vytvořit nespočet chutných pokrmů. Používá se většinou jako příloha, ale můžete z ní udělat například hranolky, bramborovou kaši nebo bramboráky. Ty jsou skvělé hlavně po bujarém večírku, protože jsou plné česneku a postaví vás na nohy. Kromě kuchyně ale můžete brambory využít ještě jinak, a to na čištění v domácnosti.

Bramborami umyjete okna i zrcadla

Bramborová šťáva se hodí především na leštění a mytí oken nebo zrcadel. Můžete ji použít prakticky na všechny skleněné povrchy, které doma máte. Brambory jsou mnohem lepší variantou než chemické prostředky, protože jimi šetříte životní prostředí. Navíc je máte vždy doma po ruce. Poté už je stačí jen rozkrojit na polovinu a potřít jimi špinavá okna. Následně vezměte hadřík, přebytečnou šťávu odstraňte a leštěte tak dlouho, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

A máte hotovo! Bramboru můžete použít také na brýle nebo na okna v automobilu. Brambora není agresivní a nemusíte tak používat rukavice, abyste ruce chránili před podrážděním. Tím ale výčet praktického použití nekončí. Můžete s nimi například otřít také kovové nebo měděné předměty, které tak zbavíte rzi a dalších nečistot.

Zdroj obrázku: Freepik

Vodu z brambor použijte na šperky

Jestli máte doma stříbrné šperky nebo příbory, můžete je na několik hodin namočit do vody, ve které jste vařili brambory. Nesmí ale být osolená. Namočte šperky nebo příbory do vody, nechte několik hodin působit a následně je opláchněte pod čistou vodou a usušte. Budou jako nové! Brambory totiž obsahují kyselinu šťavelovou, která si hravě poradí se všemi nečistotami.

Můžete je také použít v případě, že máte ruce špinavé od různých potravin. Kuchaři vědí, jak těžké je odstranit například skvrny na kůži od červené řepy nebo jiných potravin, které barví. Stačí barevná místa potřít rozpůlenou syrovou bramborou a máte po problému. Nakonec si ruce omyjte klasickým mýdlem a ošetřete je, jak jste zvyklí.

Zdroj: https://www.ruralsprout.com/uses-for-potatoes/