Brambory se neprávem dostaly na černou listinu. Jsou skvělou přílohou i netradičním lékem

Brambora má mnoho názvů, přitom se jedná pouze o jednu a tu samou potravinu, kterou najdeme po celém světě. Dováží se, vyváží, pěstujeme ji na zahradě. Brambora je ideální přílohou nejen k masu, ale také omáčkám. Z brambor si můžete udělat například bramboráky, výborná je bramborová kaše nebo šťouchané brambory. Ohledně brambor jste určitě slyšeli spoustu mýtů. Mají opravdu vysoký obsah kalorií, nebo je to jen mýtus?

Brambory jsou dobré pro srdce i slezinu

Konzumací brambor do sebe sice dostanete určité množství sacharidů, rozhodně se ale nejedná o kalorickou bombu, jak si mnozí myslí. Brambory jsou potravina, kterou najdete po celém světě. Díky nim si můžete dopřát spoustu lahodných pokrmů. V posledních letech ale ztrácí na oblibě a do popředí se dostávají sladké brambory – batáty. Je to přitom velká škoda, protože vařené brambory obsahují pouze 72 kcal.

Kalorické jsou hlavně kvůli tomu, že je přidáváme k omáčkám, smetaně nebo máslu. Brambory jsou totiž bohaté na vitamin C, ale také obsahují sloučeniny, které fungují jako antioxidanty. Látky, jako je železo, zinek nebo mangan, jsou také jejich součástí. Brambory jsou tak vhodné pro lidské zdraví.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaká fakta možná o bramborách nevíte?

Brambory jsou skvělé například na popáleniny. Šťáva z nich se může použít ke snížení krevního tlaku, ale také skvěle působí na střevní mikroflóru. A jaká fakta o bramborách možná nevíte? Chuť brambor oceňoval hlavně francouzský král Ludvík XVI., který tak překonal nechuť k novým produktům. Bramborové plantáže nechal obehnat plotem a nechal je také hlídat.

Brambory, které si dáme se slupkou, patří mezi nutričně vyvážená jídla, to dokázali také vědci. Pěstovat brambory můžete i na vlastní zahradě, dokonce to zvládnete také na balkoně a s minimem místa. Brambory jsou tak přílohou, která by se neměla omezovat.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32037285/, https://www.farmersalmanac.com/parmentier-made-potatoes-popular-28537, https://learningherbs.com/remedies-recipes/burn-remedy/, https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-potatoes, https://mobile.fatsecret.co.uk/calories-nutrition/generic/boiled-potato?portionid=54409&portionamount=70.000, https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/carbs-in-potatoes, https://potatogoodness.com/nutrition/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-potatoes